Стислий огляд новин тижня за 5 хвилин

СТИСЛИЙ ОГЛЯД НОВИН ТИЖНЯ: 01.04 - 08.04
ПРО ДЕМОБІЛІЗАЦІЮ
Міністерство оборони України ще в січні підготувало законопроєкт про демобілізацію та ротацію військовослужбовців під час воєнного стану. Однак документ не отримав підтримки від Генерального штабу ЗСУ. Про це повідомляє «Українська правда» з посиланням на відповіді Міноборони та джерела у Верховній Раді, інформує «Цензор.НЕТ».
У відомстві пояснили, що реалізація проєкту закону призведе до одночасного звільнення великої кількості військових, що суттєво знизить укомплектованість бойових частин. За даними джерел у парламенті, йдеться про можливу демобілізацію 108 тис. осіб, з яких 14 тисяч – офіцери.
ДУМКА ЕКСПЕРТА
Попереду довгі місяці важкої війни, але ситуація, коли російська армія переважала Україну на всіх напрямках, уже давно в минулому. Таку думку в етері Radio NV висловив військовий експерт Євген Дикий. «Йде перехоплення ініціативи багато де. Ми вже неодноразово говорили про Покровськ, до якого росіяни дійшли, але який вони вже інакше як у бінокль не побачать. Торецьк, який уже на якийсь час був російським тилом, а зараз у ньому знову точаться запеклі бої», – сказав Є. Дикий.
Він також додав, що наразі на інших ділянках фронту, зокрема й на Купʼянському напрямку, також почалися локальні наступальні дії Сил оборони України. Джерело: УНІАН.
НАЙБАГАТШІ УКРАЇНЦІ
У цьогорічному глобальному рейтингу найбагатших людей за версією Forbes – семеро українських бізнесменів.
Найбагатшим з-поміж українських підприємців залишається Рінат Ахметов, пише українська редакція Forbes.
У глобальному рейтингу власник холдингів ДТЕК та «Метінвест» посідає 390-те місце. Оцінка його статків зросла від торішнього квітня майже вдвічі – з 4 млрд дол. до 7,9 млрд дол.
Це було зумовлено збільшенням виторгу «Метінвесту» та ДТЕК, що вплинуло на їхню ринкову вартість. Серед інших чинників – суттєве зростання оцінки вартості банку ПУМБ, дооцінка грошових заощаджень, отриманих як дивіденди, а також завершення будівництва розкішної 139-метрової супер’яхти Luminance, вартість якої оцінюють у 500 млн дол.
Віктор Пінчук посів у глобальному рейтингу мільярдерів 1141-ше місце, оцінка його статків збільшилася на 60% (або на 1,2 млрд дол.) – до 3,2 млрд дол. На це вплинуло покращення фінансових результатів трубного холдингу «Інтерпайп», газовидобувної GeoAlliance та переоцінка їхньої ринкової вартості. Також укладачі рейтингу підвищили оцінку особистих заощаджень Пінчука у формі нерухомості, грошових коштів та інших цінностей.
Цього року до рейтингу Forbes повернувся Петро Порошенко, посівши 1947-ме місце. Його статки оцінюють у 1,8 млрд дол.
Також до рейтингу мільярдерів повернувся Андрій Веревський: з оцінкою статків у 1,4 млрд дол. він на 2356-й сходинці. Його повернення до списку повʼязане з нещодавнім зростанням капіталізації підконтрольного агрохолдингу Kernel.
На 2623-му місці зі статками 1,2 млрд дол. у цьогорічному рейтингу опинилися одразу троє українців – Вадим Новинський, Костянтин Жеваго та співзасновник фінтехкомпанії Revolut Влад Яценко, який також цьогоріч повернувся до рейтингу. Втім, у рейтингу Forbes В. Яценко фігурує як представник Великої Британії. Джерело: https://biz.censor.net.
КОЛОМОЙСЬКИЙ СИДІТИМЕ
Печерський районний суд Києва задовольнив клопотання прокурорів і продовжив термін тримання під вартою для бізнесмена Ігоря Коломойського до 8 травня. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Суспільне». Раніше суд залишав його під вартою в цій справі до 9 квітня, але рішення переглянули, з огляду на нові матеріали слідства.
Йдеться про справу щодо організації замовного вбивства юриста Сергія Карпенка 2003 року у Феодосії. Офіс Генерального прокурора оголосив І. Коломойському підозру в травні 2024 року. За даними слідства, він з мотивів особистої помсти замовив убивство директора юридичної компанії. Джерело: https://censor.net/.
ГОНОРАРИ МІНІСТЕРКИ
Віцепрем’єр-міністерка економіки України Юлія Свириденко за викладацьку діяльність у Київській школі економіки 2024 року отримала і задекларувала 3 млн 102 тис. 506 грн гонорарів. Про це пише нардеп «Європейської солідарності» Володимир Ар’єв у фейсбуці, інформує «Цензор.НЕТ».
«Здається, я нарешті знайшов українську вчительку, якій платять 4 тис. дол. на місяць! Точніше, навіть 6 тис. Вона, щоправда, не проста вчителька, а віце-премʼєрка і міністр економіки Юлія Свириденко. Вчителює в Київській школі економіки, де за викладацьку діяльність у 2024 році вона отримала і задекларувала 3 млн 102 тис. 506 грн (!!!) гонорарів», – зазначає В. Ар’єв.
Але ця історія, за словами нардепа, не лише про неабиякі таланти Ю. Свириденко, бо інші викладачі вишів можуть тільки мріяти про таку оплату. Ця історія про конфлікт інтересів, адже структури Київської школи економіки 2024 року були виконавцями грантових програм, бенефіціаром яких було Мінекономіки, що очолювала Ю. Свириденко.
ДРУЖИНА СБУШНИКА
Ірина Шило, тодішня дружина колишнього радника Офісу Президента та працівника Служби безпеки України Артема Шила, якого підозрюють у заволодінні коштами Укрзалізниці, в 2021–2022 роках придбала в Дубаї нерухомості на 4,3 млн дол.
Про це йдеться в розслідуванні проєкту «Схеми» («Радіо Свобода»), інформує «Цензор.НЕТ».
Зазначають, що це загальна вартість дев’яти об’єктів нерухомості, розташованих у різних районах найбільшого міста в ОАЕ (Об’єднані Арабські Емірати – ред.).
За інформацією журналістів, Ірина упродовж грудня 2021 року – червня 2022 року стала власницею восьми квартир у житловому районі Al Barsha South Fourth та готельного номера в районі Marsa Dubai на узбережжі Перської затоки. В дубайських реєстрах усі дев’ять об’єктів нерухомості були прив’язані до особистого номера телефону Ірини Шило. Згідно з даними витоку даних про власників нерухомості в Дубаї, щоб придбати цю нерухомість, імовірно, скористалися послугами рієлторки-українки.
ВИЇЗД ЗАБЛОКОВАНО…
За вказівкою Офісу Президента Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заблокував міжнародне відрядження Петра Порошенка до Флориди (США). Про це повідомляє пресслужба «Європейська Солідарність», інформує «Цензор.НЕТ».
Зазначають, що П. Порошенко мав бути ключовим спікером з питань України на щорічній міжнародній безпековій конференції на тему «Виклики у глобальному політичному ландшафті – як зміцнити демократію».
СХЕМУ ЛІКВІДОВАНО
Працівники ДБР у співпраці з СБУ та Нацполіцією завершили досудове розслідування щодо організованої злочинної групи, яка діяла в Закарпатті. Зловмисники налагодили схему оформлення фіктивних діагнозів про психічні розлади для осіб, які намагались уникнути мобілізації та виїхати за кордон. Про це повідомило Державне бюро розслідувань, зазначає «Цензор.НЕТ».
Начальниця одного з відділів Берегівського районного ТЦК, посадовиця військово-лікарської комісії, двоє психіатрів з Хустської та Виноградівської районних лікарень, а також двоє цивільних осіб, починаючи із серпня 2024 року, забезпечували «клієнтам» документи для виїзду за межі України. Людей направляли до лояльних медиків, які ставили вигадані діагнози. Задля правдоподібності пацієнтів навіть деякий час утримували на стаціонарному лікуванні. Після цього їм видавали медичні довідки, що засвідчували в них психічні розлади та могли бути підставою для звільнення їх від військового обліку. «Пакет» коштував до 14 тис. дол. США.
На підставі підроблених медичних документів посадовиця ТЦК вилучала цих осіб з військового обліку.
ДУМКА БУДАНОВА
Очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що суспільство має дізнатися всю правду про війну згодом, але не під час активних бойових дій. Про це він сказав в інтерв’ю військовослужбовиці та телеведучій Анні Максимчук, відповідаючи на запитання, чи потрібно суспільству знати правду, яка відбувається на фронті, інформує «Цензор.НЕТ».
«Суспільство має бути готове дізнатися правду згодом. Під час війни всю правду знати зайве. Інакше в людей можуть з’являтися різні думки», – сказав К. Буданов.
ДУМКА ЕКСПЕРТА
На тлі значного виснаження російської армії після багатьох місяців безперервного наступу ЗСУ можуть перехопити ініціативу й розпочати власний великий наступ найближчими тижнями чи місяцями. Таку думку в інтерв’ю каналу «Фабрика новин» висловив військовий оглядач, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан.
За його словами, українській армії потрібно рухатися, а керівництво країни не повинно погоджуватися на заморожування лінії фронту. «У нас зараз є чудова нагода протягом десь півтора місяця: у путіна буде оперативна пауза, поки він підтягне резерви, поки склади наб’є, в нас є нагода повернути наші втрачені позиції», – заявив Р. Світан. Джерело: УНІАН.
МИТА ПРОТИ РОСІЇ
Президент США Дональд Трамп вирішив не вводити нових мит проти росії, адже зараз із країною тривають перемовини щодо закінчення війни в Україні. Про це сказав директор Національної економічної ради Білого дому Кевін Гассетт в інтерв’ю ABC News.
«Очевидно, що переговори з росією та Україною тривають, і я думаю, Президент ухвалив рішення не змішувати ці два питання», – наголосив посадовець.
Водночас Гассетт акцентував на тому, що це не означає, що в майбутньому з рф поводитимуться «зовсім інакше, ніж із будь-якою іншою країною». Джерело: УНІАН.
РОДОВИЩА МІНЕРАЛІВ
Корисні копалини України посіли центральне місце у світовій геополітиці, а американський лідер Дональд Трамп прагне укласти угоду з Президентом України Володимиром Зеленським, щоб отримати доступ до них. Глава Білого дому регулярно натякає на те, що саме угода щодо українських надр допоможе домогтися закінчення війни.
З розвитком сучасної промисловості корисні копалини стають дедалі важливішими. Угода з Україною є не просто забаганкою Д. Трампа, а ретельно спланованою угодою американського лідера, яка піде на користь економіці США, пише The Independent.
Зазначають, що глибоко під землею в Україні розташоване одне з найчудовіших геологічних утворень у світі – «Український щит». Це масивна кристалічна порода, яка утворювалася понад 2,5 млрд років тому. Вона простягається на більшій частині території країни.
У виданні наголосили, що за час свого існування «Український щит» пережив формування гір, утворення і переміщення магми, а також інші зміни. Завдяки цьому було створено сприятливі геологічні умови для формування кількох родовищ корисних копалин, зокрема з літієм, графітом, марганцем, титаном і рідкоземельними елементами. У наш час вони мають вирішальне значення для промисловості.
За даними видання, в Україні розташовані родовища 22 з 34 критичних мінералів, які ЄС визначив як такі, що забезпечують енергетичну безпеку. Завдяки цьому Україна є однією з найбагатших на ресурси країн світу.
Журналісти додали, що світ прагне декарбонізації, підвищуючи попит на найважливіші мінерали. Зокрема, електромобілі, вітряні турбіни та сонячні батареї потребують літію, кобальту та рідкоземельних елементів, які є в Україні. Джерело: УНІАН.
ПРО ІМПІЧМЕНТ ТРАМПОВІ
Конгресмен від Демократичної партії США Ел Грін заявив, що впродовж наступних 30 днів представить статті про імпічмент Президенту Дональдові Трампу.
Як інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на The Hill, про це Е. Грін заявив на мітингу в столиці США, наголосивши що Д. Трамп не заслуговує перебувати на посаді.
ПРОТЕСТИ В США
Тисячі людей вийшли на вулиці Вашингтона, Бостона й інших міст США в межах приблизно 1200 демонстрацій, які, як прогнозують, стали найбільшим днем протесту проти Президента Дональда Трампа та його радника – мільярдера Ілона Маска. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це пише ZN.UA з посиланням на агентство Reuters.
Як зазначають, обох звинувачують у стрімкій спробі переформатувати державу та посилити президентську владу. Натовп заполонив зелені луки навколо монумента Вашингтону, незважаючи на похмуру погоду й дощ. За словами організаторів, лише на мітингу на Національній алеї очікували понад 20 тис. осіб.
ШУКАЧІ ПРИТУЛКУ…
Німеччина вперше за багато років втратила перше місце в переліку країн ЄС, де шукачі притулку намагаються отримати право на проживання.
Як повідомляє Welt am Sonntag, пише «Європейська правда», про це йдеться в непублічному дослідженні Єврокомісії, що опинилось у розпорядженні журналістів.
Згідно з документом, Німеччина за перші місяці 2025 року втратила першу сходинку серед країн ЄС, де шукачі притулку найчастіше намагаються оформити собі цей статус.
Тепер першу позицію посідає Франція – за перший квартал року там подали майже 41 тис. заявок. На другому місці – Іспанія з понад 39 тис. заявок, а Німеччина – на третьому місці з понад 37 тис. Порівняно із цим самим періодом 2024 року, кількість поданих у Німеччині заявок скоротилась на 41%.
Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter