Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Огляд новин тижня, що минув

Влада

Назар КОЛОДІЙ
05 листопада 15:51
19
Джерело: Газета "Життя"

Новини тижня за 5 хвилин

Огляд новин тижня, що минув
Підсумки тижня за 5 хвилин: 30.10 - 05.11

 

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 30.10 - 05.11

 

ПРО ЗБЕРІГАННЯ ДРОВ


За зберігання дров без документів в Україні можна отримати від п’яти до семи років позбавлення волі. Такий закон ухвалила Верховна Рада 10 жовтня.
За словами адвоката Олексія Кінебаса, якщо закон почне діяти, то правопорушниками можуть стати ледь не всі мешканці сіл у Чернігівській області. Він зазначив, що комусь може загрожувати штраф, а дехто може отримати і кримінальну відповідальність. 
«Внесено нову статтю до Кримінального кодексу і Адміністративного кодексу – незаконне зберігання деревини. Тепер може бути або адміністративна, або кримінальна відповідальність просто за зберігання, перевезення або збут. Наприклад, дві особи, подружжя, зберігають дрова на суму понад 30 тис. грн, не мають документів, де вони ці дрова купили. За це передбачено кримінальну відповідальність від п’яти до семи років», – наголосив він у коментарі для «Суспільного». Джерело: УНІАН.

 

КОРУПЦІЇ – БІЙ?


Від початку повномасштабної війни корупціонерам винесли 6 тис. 877 вироків. Це значно менше, ніж у довоєнний час. Для порівняння, тільки 2021 року Реєстр корупціонерів поповнився на 6 тис. 870 записів. Від початку 2024 року винесли 1 тис. 758 вироків. Про це повідомляє «Опендатабот».
Зазначено, що така динаміка пов’язана з тим, що на початку великого вторгнення для посадовців подання декларацій було добровільним, відповідно, це не контролювало НАЗК. 
У 98% випадків цьогоріч злочинцям присудили штраф – це 1 тис. 714 вироків. Лише 1,5% засуджених отримали покарання у вигляді позбавлення волі – 27 вироків. 


ЗАРПЛАТИ ЧИНОВНИКІВ


Новим законом про реформу Рахункової палати, який є вимогою МВФ, Верховна Рада майже вдвічі підвищила посадові оклади в цьому органі фінансово-бюджетного контролю. 
«Звичайний член Рахункової палати без адмінпосади, який працює у столиці, отримає 174 тис. 412 грн посадового окладу, а якщо має стаж понад 35 років, також доплату 116 тис. 275 грн. Окрім того, він може отримати ще премію в розмірі до 43 тис. 603 грн і доплату за роботу з держтаємницею 14,5 тис. грн. Тобто загалом – 348 тис. 790 грн на місяць».
П’ятірка за зарплатою у вересні 2024 року в керівництва держорганів має такий вигляд за даними Мінфіну: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – 288,4 тис. грн; Національне агентство з питань запобігання корупції – 254,2 тис. грн; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку – 236,4 тис. грн; Міністерство культури та стратегічних комунікацій – 215,1 тис. грн; Рахункова палата – 205 тис. грн». Автор: Наталя Мамченко. Джерело: https://sud.ua.


КОЛИ БУДУТЬ ВИБОРИ?


Брат голови Верховної Ради, народний депутат від «Слуги народу» Микола Стефанчук вважає, що президентські вибори відбудуться вже наступного року, а росія поверне Україні всі території. Такий коментар він надав журналістам польського видання Onet, про що йдеться в матеріалі «Главкому» з назвою «Скоро вибори!? Хто розпускає чутки і що про це каже сам Президент?».
Окрім цього, Микола Стефанчук запевнив, що росія поверне Україні всі території, захоплені з 2014 року, враховуючи весь Донбас та Крим, і виплатить репарації.
Водночас сам нардеп згодом заперечив написане у статті польського журналіста Марціна Вирвала у виданні Wiadomości w Onet. М. Стефанчук заявив, що проти нього нібито «почалась брехлива інформаційна атака». Джерело: «Главком».

 

ВПО ПОВЕРТАЮТЬСЯ


В Україні погіршується ситуація із внутрішньо переміщеними особами – люди повертаються на окуповані території. Про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини додав, що повідомив Кабміну про цю проблему.
«Ситуація погіршується: у нас зменшується кількість ВПО, адже вони повертаються на ТОТ України та прифронтові міста через соціально-економічні труднощі на новому місці! Це сильно непокоїть. Я порушував це питання на рівні уряду. Держава має прямо казати, на яку грошову допомогу людина може розраховувати, щоб мати впевненість у своєму майбутньому», – зазначив омбудсман. Джерело: https://lb.ua.


КІЛЬКІСТЬ МОБІЛІЗОВАНИХ


Народна депутатка Соломія Бобровська прокоментувала поширену інформацію про потреби мобілізувати до української армії 500 тис. людей, наголосивши, що така цифра в планах ні на цей рік, ні на наступний не фігурує. Про це вона сказала в ефірі «Радіо Свобода».
С. Бобровська підкреслила, що є чіткі плани щодо мобілізації, тому, озвучуючи цифру в пів мільйона, варто завжди звертати увагу на часові межі.
«Пів мільйона людей – за який термін. Це треба уточнити. Бо розкидатися такими цифрами – це безвідповідально. На цей рік було планування потреб в особовому складі. І це не звучить як 500 тис. до кінця грудня. Є плани, які доведені. І це в рази менше, ніж 500 тис. Принаймні на цей рік точно. Якщо ми говоримо про наступний рік, коли Генеральний штаб говорить про потребу в поповненні пріоритетно бойових бригад, далі формування нових бригад, тоді мова може йти зовсім про інше, і то це не мова про пів мільйона навіть на наступний рік... Принаймні про 500 тис. на закритих засіданнях у нас про пів мільйона не йшлося», – сказала нардепка.


ПРОГНОЗИ ВИДАННЯ


Взимку Україна може зіткнутися з відімкненнями світла до 20 годин на добу, якщо рф атакує атомні станції. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це пише видання Politico.
Наприкінці серпня рф випустила понад 200 ракет та дронів по енергооб’єктах, завершивши кампанію, що скоротила потужність виробництва електроенергії в Україні більш аніж на 9 ГВт, розповів головний науковий працівник Національного інституту стратегічних досліджень України та експерт з енергетичного ринку Геннадій Рябцев. Це втрата восьми електростанцій і понад 800 об’єктів теплопостачання.
«Найреалістичніший сценарій», з яким Україна зіштовхнеться цієї зими, сказав Г. Рябцев, полягає в обмеженні «постачання електроенергії для промисловості та домогосподарств на 8–14 годин на день». 


КРИТИКА МАРАФОНУ


Європейська комісія розкритикувала телемарафон «Єдині новини» і заявила, що Україна має працювати над відновленням плюралістичного медіаландшафту. Про це йдеться у звіті Єврокомісії, який аналізує прогрес держав-кандидатів на вступ до ЄС, інформує «Цензор.НЕТ».
Тож у звіті Брюссель висловив занепокоєння щодо фінансування телемарафону з держбюджету і його об’єктивності. Документ містить рекомендацію, яка закликає до «поступового відновлення прозорого та незалежного медіаландшафту», не прив’язуючи це до закінчення воєнного стану. 


ЛИШЕ ПІСЛЯ ВІЙНИ...


Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький прокоментував оцінку Єврокомісії українських реформ у сфері медіа, а також зауваження ЄК, яке стосується фінансування з держбюджету телемарафону.
«Ми вже розпочали шлях змін: крок за кроком забезпечуємо доступ кожного громадянина до публічної інформації та активно залучаємо ресурси міжнародних партнерів, щоб підтримати відновлення українських медіа», – сказав М. Точицький. «Держава планує припинити підтримку марафону після завершення воєнного стану, зосередившись на сталому розвитку медіаінфраструктури. Адже наша мета – створити простір для правди та свободи слова, і ця робота триває щодня», – наголосив міністр. Джерело: https://censor.net. 


ЯКУ ВОДУ П’ЄМО?


Заступниця міністра охорони здоровʼя Марина Слободніченко заявила, що якщо прописати європейські стандарти для питної води в Україні, то виявиться, що в державі лише технічна вода, яка коштує менше. Потрібно буде знизити тарифи на воду, а отже, будуть ненадходження до бюджету.
Про це заступниця міністра сказала в інтерв’ю для «Українських новин» у контексті того, чи виконала Україна умови вступу до ЄС у галузі охорони здоров’я, повідомляє «Цензор.НЕТ». 


ПОПРАВКИ ОПОЗИЦІЇ


Петро Порошенко з депутатами «Євросолідарності» запропонував реальні джерела наповнення Державного бюджету. «Наші пропозиції дають змогу скоротити видатки і мобілізувати доходи на 170 млрд грн – без підвищення податкового навантаження на бідних людей. На 105 млрд грн ми пропонуємо зменшити видатки і на 65 млрд грн збільшити доходи державного бюджету», – сказав П. Порошенко. Він також пропонує обмежити зарплати чиновників, щоб вони не перевищували розміру грошового забезпечення військових на передовій. Однак монобільшість відхилила поправки опозиції. Джерело: https://censor.net. 

 

ВТРАТИ УКРАЇНЦІВ


Війна в Україні більше не перебуває в тупиковій ситуації – російський наступ упевнено набирає обертів, а песимізм у Києві та Вашингтоні посилюється на тлі гострої нестачі людей в армії. Як пише New York Times, основна проблема України зараз – у кількості солдатів, оскільки, на думку американських військових і розвідників, людей вистачить лише на шість, максимум на дванадцять місяців війни.
«Українська армія щосили намагається набрати солдатів і оснастити нові підрозділи. Кількість її солдатів, загиблих у бою, становить близько 57 тис. осіб. Це наполовину менше, ніж втрати росії, але все ще суттєво для значно меншої країни», – пише NYT. Про це інформує «Цензор.НЕТ».

 

СКАНДАЛЬНИЙ ГЕНЕРАЛ


Нардепка «Слуги народу» Мар’яна Безугла заявила, що екскомандувач Обʼєднаних сил ЗСУ генерал Юрій Содоль звільнився через ВЛК. Про це вона повідомила в телеграмі, інформує «Цензор.НЕТ».
23 червня начальник штабу бригади «Азов» Богдан Кротевич (Тавр) повідомив, що він написав листа в Державне бюро розслідувань із закликом відкрити кримінальне провадження проти одного українського генерала, який, на його переконання, «вбив більше українських військових, аніж будь-який російський генерал». Прізвища генерала військовий не назвав.
Того ж дня Володимир Зеленський ухвалив рішення замінити командувача Об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенанта Юрія Содоля на бригадного генерала Андрія Гнатова.
28 червня Б. Кротевич заявив, що отримав відповідь від Державного бюро розслідувань щодо свого листа із закликом відкрити провадження проти екскомандувача Обʼєднаних сил ЗСУ Юрія Содоля, однак відповіддю він не задоволений.


ДИВНЕ РІШЕННЯ СУДДІ


Суддя Печерського районного суду Києва Світлана Смик ухвалила рішення про негайне повернення раніше заблокованих 2,6 млрд грн російському олігархові, власнику онлайн-казино Pin-UP Дмитрові Пуніну. Про це журналіст Євген Плінський повідомив у фейсбуці. 
За його словами, своїм рішенням суддя Смик зняла арешт з 2,6 млрд грн онлайн-казино Pin-UP, які передали в управління Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА) як «російські гроші» та які вже скерували в бюджет на потреби української армії – на них придбали облігації внутрішніх державних позик.
«Тепер гроші треба повертати, а ЗСУ, виходить, винні росіянам 65 млн дол. Це ганебне рішення 25 жовтня винесла суддя Світлана Смик, яка не просто зняла арешт, а винесла заборону на його оскарження. Тобто повернення грошей росіянам остаточне», – написав Є. Плінський. Джерело: https://biz.censor.net. 

 

МСЕК ЛІКВІДУВАЛИ?


Служба безпеки та Національна поліція ліквідували ще чотири схеми ухилення від мобілізації, які діяли в п’яти регіонах України. Про це повідомили у пресцентрі СБУ, зазначає «Цензор.НЕТ».
Зокрема, за результатами комплексних заходів у Київській, Харківській, Рівненській, Кіровоградській та Львівській областях затримано організаторів махінацій. Серед фігурантів – посадовці МСЕК та військово-лікарських комісій, а також очільник приватного вишу та шахраї-рецидивісти.
Як повідомляють, за суми від 5 до 20 тис. дол. вони допомагали військовозобов’язаним ухилятися від призову на підставі підроблених документів.


МСЕК ЗАРОБЛЯЄ ДАЛІ


Лікарка одного зі столичних медичних закладів разом зі спільником-військовослужбовцем вимагала неправомірну вигоду з ветерана – учасника бойових дій, зарахованого до запасу через поранення на фронті, зокрема і в Бахмуті. 
Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресслужбу Нацполіції. 
«Маючи корупційні зв’язки в одній із МСЕК, фігуранти вимагали 5 тис. дол. за «допомогу» в оформленні III групи інвалідності з подальшим призначенням за їхнього «сприяння» II групи інвалідності», – розповіли правоохоронці. Чоловік звернувся по допомогу до поліції. 

 

ЗЛОДІЙ ЗНОВУ ВТІК


Нещодавно Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для Дмитра Крючкова, якого звинувачують у справі щодо заволодіння понад 1,5 млрд грн державних компаній «Черкасиобленерго» та «Запоріжжяобленерго». Суд також дозволив судити його заочно.
У травні цього року стало відомо, що колишній депутат Верховної Ради Дмитро Крючков, справу щодо якого наразі розглядає ВАКС, іще 15 лютого виїхав за кордон і вже майже пів року не повертається до України. В нього п’ятеро дітей, що дає йому змогу без перешкод залишати Україну. Втім, Д. Крючков брав участь у судових засіданнях за допомогою відеозв’язку.
Тоді прокурор просив суд обрати Д. Крючкову запобіжний захід у вигляді арешту з альтернативою внесення застави в розмірі 151,4 млн грн, а також забрати в нього закордонні паспорти.
Сам Дмитро Крючков проти задоволення клопотання заперечував. Він повідомив, що має право на постійне проживання в Монако. Розглянувши позиції сторін, колегія суддів відхилила клопотання прокуратури, на вбачаючи ризику переховування обвинуваченого від суду. Джерело:  https://biz.censor.net.

 

ЦІНА НА ГРЕЧКУ


Закупівельні ціни на гречку в Україні цьогоріч зросли майже вдвічі – до 15 тис. грн за тонну, що призведе до збільшення вартості продукту на полицях магазинів.
Про це розповіла директорка крупозаводу «Озерянка» Анна Босюк, повідомляє Укрінформ.
«Якщо до початку збирання нового врожаю гречки ми купували зерно приблизно по 8–10 тис. грн за тонну, то тепер це вже орієнтовно 15 тис. грн за тонну», – розповіла пані Босюк. «Ціна на гречку зросте. Зараз її спрогнозувати важко, але орієнтуємося, що відпускатимемо її по 30–35 грн/кг, а в торгівельних мережах вона коштуватиме орієнтовно 37–40 грн», – сказала директорка.

 

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter