Новини тижня за п'ять хвилин
НОВИНИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 28.11 – 03.12
КІЛЬКІСТЬ ЗАГИБЛИХ
«Згідно з підрахунками, на червень 2024 року на фронті загинуло 60–100 тис. українських військових, а ще до 400 тис. зазнали поранення. Десятки тисяч мирних жителів також стали жертвами бойових дій». Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на The Economist. «Російські втрати, за оцінками видання, становлять до 200 тис. загиблих. Це більше, ніж загальна кількість жертв усіх воєн, які росія вела після 1945 року».
ЗАГИБЛИХ ЗНАЧНО МЕНШЕ
Кількість українських воїнів, загиблих за час повномасштабної війни, значно менша, ніж та, про яку пишуть деякі американські ЗМІ. Про це заявив Президент Володимир Зеленський в інтервʼю Kyodo News, інформує «Цензор.НЕТ». «Дехто нещодавно, мені здається, в американській пресі, подав інформацію, що українців загинуло 80 тис. Та я хочу вам сказати, що ні, менше, набагато менше», – сказав глава держави. Водночас В. Зеленський відмовився назвати точні дані щодо втрат.
Президент зауважив, що Україна не має точної інформації про кількість загиблих на тимчасово окупованих територіях.
За його словами, це стосується як цивільного населення, так і військових, правоохоронців та представників місцевої влади. Джерело: https://censor.net/.
КАБМІН ВИРІШИВ...
«Кабінет Міністрів України ухвалив рішення перерозподілити видатки з бюджету. На «національний кешбек» та «тисячу Зеленського» планують перенаправити 3,8 млрд грн». Про це повідомив у телеграмі заступник керівника комітету, народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк, посилаючись на розпорядження Кабміну від 26 листопада, інформує «Цензор.НЕТ».
За словами депутата, уряд ухвалив рішення забрати 3,8 млрд грн з програм розмінування та підтримки бізнесу на користь «національного кешбеку» й одноразової виплати в розмірі 1000 грн за програмою «Зимової єПідтримки». Джерело: https://censor.net.
КОМУ ВОНИ СЛУЖАТЬ?
Нардепи від «Слуги народу» цього тижня мають намір ухвалити рішення, які порушать домовленості з МВФ та ЄС. Про це у фейсбуці повідомив глава ЦПК Віталій Шабунін, інформує «Цензор.НЕТ».
«Цього парламентського тижня ‟слугиˮ збираються двічі намахати МВФ і один раз ЄС (а значить влупити по західній допомозі для України)
1) Замість повністю вбити ‟правки Лозовогоˮ – залишають ключову схему відмазування топкорумпантів – саме ту, якою Офіс Єрмака відмазав Татарова.
2) Замість створити незалежний Вищий адмінсуд пробують реінкарнувати ОАСК – нівелюючи роль міжнародників при обранні суддів.
3) Замість відновити раніше вбиту Радою конфіскацію майна топкорумпантів (за угодами) валять журналістів-розслідувачів та їхні джерела. Вісім років тюрми за інформації з реєстрів про перетин можновладцями кордону та розкішне майно», – розповів він.
За словами В. Шабуніна, перші два пункти є вимогами МВФ, а третій – Євросоюзу. Джерело: https://censor.net/.
КУДИ ЗНИКЛИ КОШТИ?
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та уповноважені ним особи реалізували активи неплатоспроможних і ліквідованих банків за суттєво нижчою ціною, порівняно з їхньою балансовою та навіть із їхньою оціночною вартістю. Через це вкладники та інші кредитори банків недоотримали десятки мільярдів гривень. Про це заявила голова Державної аудиторської служби Алла Басалаєва за результатами проведеного у Фонді гарантування аудиту, повідомляють у пресслужбі відомства.
«Продаж активів неплатоспроможних банків призвів до неможливості повернення банками в повному обсязі коштів юридичним особам, зокрема Фонду гарантування вкладів. А це призвело до списання Фондом 47,5 млрд грн дебіторської заборгованості банкам, які припинили реєстрацію юрособи. Тож значна сума заборгованості банків та наявна тенденція її списання позбавляє Фонд можливості в повному обсязі погасити взяті зобов’язання», – наголосила А. Басалаєва й додала, що матеріали аудиту передано до правоохоронних органів. Джерело: https://biz.censor.net/.
ЧИНОВНИКИ ПРАЦЮЮТЬ
В Україні ухвалили нову редакцію Державного стандарту «Світлофори дорожні». Згідно з ним, від 1 травня 2025 року в Україні зелений колір сигналу світлофора замінюється на смарагдовий. Про це повідомляє асоціація Укравтопром.
Фахівці стверджують, що смарагдовий колір більш насичений і водії краще сприймають його, ніж зелений. Джерело: https://biz.censor.net.
ОПИТУВАННЯ УКРАЇНЦІВ
Більшість громадян України не хотіли б, щоб Президент Володимир Зеленський балотувався на другий термін. Про це свідчить дослідження центру «Соціальний моніторинг», інформує «Цензор.НЕТ».
34% опитаних вважають, що нинішній глава держави має балотуватися на другий термін.
Водночас 61% респондентів вважають, що В. Зеленський не повинен балотуватися на другий президентський термін.
Також громадяни відповіли на запитання щодо проведення виборів під час дії воєнного стану. Навіть якщо проведення виборів було умовою від міжнародних партнерів задля продовження підтримки, 62% не підтримують їх проведення. А 27% висловилися «за».
Дослідження проведено на замовлення American Political Services, LLC упродовж 15–21 листопада 2024 року. Загалом було опитано 1200 респондентів. Стандартні відхилення за достовірних 99% співвідношення змінних від 0,1:0,9 до 0,5:0,5 становлять 1,8–2,9%. Джерело: «Цензор.НЕТ».
МОБІЛІЗАЦІЙНИЙ ВІК
Україна на переговорах із західними партнерами справді обговорює тему мобілізації та зниження мобілізаційного віку, однак нині проблемою є затримання обіцяних постачань потрібного озброєння. Про це на брифінгу заявив речник МЗС України Георгій Тихий, повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на «ЄП».
За його словами, питання зниження мобілізаційного віку справді обговорюють під час перемовин із партнерами, але він заперечив, що ця тема – «точка напруженості або що її обговорювали негативно чи критично». Джерело: https://censor.net.
ПРО ОБЛІК ВІЙСЬКОВИХ
Визнаних непридатними до служби військовозобов’язаних не зніматимуть з військового обліку. Аналогічно не зніматимуть з обліку військовослужбовців, яких ВЛК визнала непридатними.
Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Судово-юридичну газету».
Зокрема, Міністерство оборони України наказом № 686 затвердило значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах.
Як зазначають, одна з ключових змін – скасування правила про зняття з військового обліку військовозобов’язаних, визнаних непридатними до військової служби.
У п. 22.1 положення про те, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, яких визнали непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку або непридатними з переоглядом за 6–12 місяців, мають бути реалізовані негайно, прибрано норму про їх зняття з військового обліку, пояснює видання. Джерело: https://censor.net/.
ПОЛОВИНА ПРИДАТНИХ
Близько 45% чоловіків, яких раніше вважали «обмежено придатними до військової служби», після повторного медогляду отримали статус придатності до служби. Решту 55% визнали «непридатними». Як інформує «Цензор.НЕТ», про це повідомляє hromadske з посиланням на джерело в Генштабі ЗСУ.
За словами співрозмовника видання, значна частина громадян уже пройшла перекомісію і до бази «Оберіг» внесено їхні оновлені дані.
ПРО ВІК ПРИЗОВНИКІВ
Якщо війна в Україні триватиме ще декілька років, то всіх так чи інакше мобілізують. Про це в ефірі «Київ 24» сказав військовий аналітик Денис Попович, відповідаючи на запитання щодо ініціатив зі зниження мобілізаційного віку до 18 років.
Посилаючись на дані від українських військових, він зазначив, що «молодь потрібна».
«Оскільки чоловік віком 45+, а 50+ і поготів, яких зараз багато на фронті, своїми фізичними даними не може повною мірою виконувати ті обов’язки, які покладають на піхотинців. А на них основний тягар ведення бойових дій у полі», – сказав Д. Попович.
ТИСК АМЕРИКАНЦІВ
Адміністрація нинішнього Президента США Джо Байдена закликає Україну негайно збільшити чисельність Збройних сил за допомогою призивання більшої кількості бійців і перегляду мобілізаційного законодавства, щоб дозволити призивати до армії осіб віком від 18 років.
Як зазначає «Цензор.НЕТ», про це пишуть Associated Press та Reuters.
За інформацією, яку журналісти отримали від високопоставленого чиновника адміністрації Д. Байдена, Штати чинять тиск на Україну щодо зниження мобілізаційного віку до 18 років, щоб зміцнити ЗСУ в боротьбі з росією.
НОВІ ПОДАТКИ
Президент України Володимир Зеленський підписав закон №11416-д про історичне підвищення податків. За даними заступника голови податкового комітету Ярослава Железняка, закон набув чинності 30 листопада.
Як повідомляли раніше, підвищення податків передбачає такі зміни:
- Підвищення військового збору із зарплат фізосіб (враховуючи учасників режиму «Дія.Сіті») з 1,5% до 5% – з дати набуття чинності закону, виняток – військовослужбовці (залишиться 1,5%);
- Збільшення з 1 січня 2025 року військового збору з інших доходів громадян (окрім зарплат) з 1,5% до 5%;
- Запровадження військового збору в розмірі 10% від мінімальної зарплати (наразі – 800 грн) для фізосіб-підприємців першої, другої та четвертої груп;
- Запровадження військового збору для ФОПів третьої групи в розмірі 1% від доходу;
Підвищення ставки податку на прибуток за 2024 рік для банків з 25% до 50%. Оскільки вони вже сплатили податки за колишньою ставкою за більшу частину цього року, то новий податок запроваджують ретроспективно («заднім числом»);
- Підвищення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (окрім страхових компаній) з 18% до 25% з 1 січня 2025 року;
- Запровадження щомісячних авансових платежів з податку на прибуток для АЗС: 30, 45 або 60 тис. грн за кожну станцію залежно від її типу. Суми переплат не враховуватимуть, щоб зменшити податкові зобов’язання в майбутньому;
- Запровадження авансового внеску з податку на прибуток для пунктів обміну валют у розмірі 700 євро за кожен пункт обміну в Києві, 600 євро – у містах з населенням понад 50 тис. осіб, 200 євро – для інших населених пунктів;
- Запровадження мінімального податку на землю в розмірі 700 грн і 1 тис. 400 грн за гектар. Джерело: «Цензор.НЕТ».
НЕ ВИСТАЧАЄ ВОЇНІВ
Українські бригади укомплектовані в середньому на 40–60%. Таку заяву зробила народна депутатка Галина Янченко в ефірі Вечір.LIVE.
«Я сама час від часу буваю на “нулі”, спілкуюся безпосередньо з нашими хлопцями і дівчатами на передовій. І для них усіх питання номер один – це доукомплектування їхніх бригад. Востаннє, коли я була на передовій, комплектування бригад у середньому становило від 40 до 60%. Відповідно, люди втомлюються, людям складно», – зазначила вона.
За словами пані Янченко, військові просять зробити щось, щоб їхні бригади були укомплектовані, щоб українські захисники та захисниці могли ефективніше виконувати свої бойові завдання.
ПРО РІШЕННЯ УРЯДУ
В Україні розширили список сфер, працівники яких можуть бути заброньовані від мобілізації. Тепер отримати «бронь» можуть протезисти і техніки. Про це йдеться в постанові Кабміну №1362.
Зазначено, що забронювати можуть військовозобов’язаних, які працюють протезистами-ортезистами, техніками-протезистами-ортезистами, інженерами-технологами-протезистами, інженерами-протезистами та механіками протезно-ортопедичних виробів. Джерело: УНІАН.
ЧИНОВНИК ВЧАСНО ВТІК
Колишній керівник оператора ГТС Сергій Макогон зміг виїхати за кордон, оформивши собі відрядження, й не повернувся в Україну. Про це повідомив політолог і військовослужбовець ЗСУ Кирило Сазонов із посиланням на рішення суду.
«Тобто чиновник із доступом до державної таємниці найвищого рівня виїхав у “відрядження” і не повернувся. Оселився в Канаді. Перевіз туди свою родину. Тепер сидить у Ванкувері за наші гроші й пише у фейсбуці пости про “критичну ситуацію в українській енергетиці”», – зазначив політолог.
Ба більше, за словами експерта, Сергій Макогон за декілька місяців до того, як оформити «відрядження» й виїхати до Канади, сам собі виписав 125% премії. Це сталося в розпал війни в червні 2022 року.
«За його космічної зарплати це 10,5 млн грн. На щастя, знайшлися розсудливі бухгалтери, які не поспішали проводити оплату, зрештою С. Макогону довелося судитися за цю премію, перебуваючи в Канаді», – додав К. Сазонов.
У цьому судовому процесі й було розкрито подробиці виїзду Сергія Макогона за кордон.
«Мені здається, ми точно воюємо не за те, щоб чиновники виписували собі премії в розмірі 10 млн грн, тікали з країни під виглядом “відряджень” і повчали нас, як жити, сидячи в Канаді», – резюмував Кирило Сазонов. Джерело: УНІАН.
Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайнЯкщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter