Стислий огляд новин тижня

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ: 11.03 - 18.03
МЕТА НЕЗМІННА
Росія не відмовилася від своєї мети, яка полягає у знищенні незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України. Про це заявив Президент Фінляндії Александр Стубб після відеоконференції «коаліції охочих», яку організував Прем’єр Британії Кір Стармер, пише Yle, інформує «Цензор.НЕТ». А. Стубб зазначив, що росія намагається провадити затяжну гру в Україні, але насправді не хоче миру або припинення вогню.
ГОТОВІ ДО МИРУ
Україна готова йти на 30-денне припинення вогню, втім, якщо рф його порушить, наша країна захищатиметься. Про це Президент України Володимир Зеленський заявив під час брифінгу, інформує «Цензор.НЕТ».
ПЕРЕМОВИНИ З РОСІЄЮ
Спецпредставник США з питань Близького Сходу Стів Віткофф повідомив, що переговори щодо припинення війни між Україною та рф охоплюють питання окупованих територій України, Курської області, Запорізької атомної електростанції, а також доступу до портів. Як інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Інтерфакс-Україна, про це С. Віткофф заявив в ефірі CBS News.
ОСНОВА ПЕРЕГОВОРІВ
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала американського Президента Дональда Трампа не йти на жодні поступки володимирові путіну, які можуть зашкодити Україні.
Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «ЄП». А Бербок наголосила, що територіальна цілісність України має бути основою всіх майбутніх переговорів. Вона додала, що жодні варіанти, які можуть порушити суверенітет України, не мають бути вилучені до початку переговорного процесу.
РІШЕННЯ ТРАМПА
США вийдуть із міжнародної групи, яка розслідує дії росії у війні проти України.
Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на New York Times. Ідеться про Міжнародний центр із розслідування злочинів агресії проти України.
За даними видання, це рішення є останнім свідченням того, що адміністрація Дональда Трампа відмовляється від притягнення російського диктатора володимира путіна до відповідальності за злочини, скоєні проти українців.
Як зазначають, міністерство юстиції неофіційно повідомило європейським чиновникам, що Сполучені Штати виходять із багатонаціональної групи, створеної задля розслідування злочинів агресії.
ДУМКА ДИПЛОМАТА
Активні бойові дії в Україні можуть тривати ще принаймні рік, оскільки мирні переговори затягуються. Таку думку в інтерв’ю Sky News висловив британський дипломат у відставці Пітер Рікеттс.
На його думку, найоптимістичніший сценарій закінчення війни передбачає збереження незалежності України зі змогою приєднатися до НАТО в майбутньому. Однак реалістичний сценарій, вважає П. Рікеттс, відкидає ймовірність деокупації всіх українських територій.
«Я повинен сказати, що існує доволі висока ймовірність того, що припинення вогню, навіть якщо воно може бути досягнуте, не триватиме довго і впродовж найближчого року ми спостерігатимемо продовження бойових дій», – переконаний дипломат. Джерело: УНІАН.
ГАРАНТІЇ ЄВРОПИ
Президент Франції Емманюель Макрон в інтерв’ю пресі назвав чотири основні пункти цих гарантій, пише La Depeche. За його словами, перший елемент європейських гарантій безпеки України – це подальше постачання зброї та їхня адаптація до поточних потреб. Другий елемент гарантій безпеки – це допомога в загальній модернізації української армії, щоб зробити її спроможною протистояти новому можливому вторгненню росії. «Третьою гарантією безпеки є ймовірність розгортання на основі коаліції охочих в Україні вже наступного дня», – дещо туманно сказав Е. Макрон, імовірно, маючи на увазі розгортання європейського воєнного контингенту в Україні чи то вже найближчим часом, чи то у відповідь на можливе нове вторгнення росіян.
Четвертим елементом гарантій безпеки України французький лідер називає посилення європейської оборони, що також стане гарантією безпеки й решти європейських країн. Джерело: УНІАН.
ЯДЕРНА ПАРАСОЛЬКА
Франція і Велика Британія вже давно є ядерними державами, тому різні європейські лідери задумуються, чи може ця «стримувальна» зброя перебувати ближче до дому. Водночас більша частина світового ядерного арсеналу належить США і росії. У Франції є близько 290 ядерних боєголовок, а у Великій Британії – 225 ракет Trident, розроблених у США, пише CNN.
Останніми тижнями європейські лідери дедалі частіше висловлюються про потребу посилення спільної оборони під британською або французькою «ядерною парасолькою», оскільки надійність США як союзника, схоже, похитнулася, йдеться в матеріалі. Джерело: УНІАН.
УГОДА ПРО КОПАЛИНИ
Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що угода про корисні копалини не буде гарантією безпеки для України. Про це повідомляє The Guardian, інформує «Цензор.НЕТ».
Водночас він наголосив, що така угода дасть США зацікавленість у захисті України через економічний інтерес.
Він додав, що угода щодо корисних копалин вигідна для обох сторін, оскільки сприяє довготерміновому процвітанню та економічному зростанню України, і це дасть їй змогу фінансувати свою оборону.
ТЕРИТОРІАЛЬНІ ПОСТУПКИ?
США та Україна під час переговорів у Саудівській Аравії 11 березня обговорювали територіальні поступки. Про це заявив державний секретар США Марко Рубіо, зазначає «Цензор.НЕТ» із посиланням на The Guardian. За його словами, у Джидді обговорювали те, «який вигляд мав би процес переговорів». Також сторони порушували питання про «територіальні поступки».
ЗАБУТИ ПРО НАТО
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що питання вступу України до НАТО більше не розглядають.
Про це він заявив в ефірі Bloomberg, інформує «Цензор.НЕТ».
Його запитали, чи справді Д. Трамп зняв зі столу переговорів питання про вступ України до НАТО.
Генсек Альянсу сказав: «Так». Також, за словами М. Рютте, відносини з росією «врешті-решт повинні бути нормалізовані» після війни.
ЗАГОВОРИВ ПРО ДРУЖБУ
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що «було б нормально» після закінчення війни відновити нормальні відносини з росією. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Європейську правду».
ПУТІН ОБМАНЮЄ
Доповіді американської розвідки, зокрема опубліковані на початку березня, ставлять під сумнів, що глава росії володимир путін готовий припинити війну проти України.
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це пише The Washington Post із посиланням на джерела, які ознайомлені із засекреченими доповідями розвідки США.
ЄВРОПА ГУРТУЄТЬСЯ
Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що вже 15 країн обговорюють імовірність долучитися до створення нової архітектури безпеки для України. За словами міністра, «наша мета – сформувати довгострокові гарантії безпеки для України, опираючись, передусім, на її власні оборонні спроможності».
Про це С. Лекорню сказав на пресконференції після зустрічі міністрів оборони країн Європи щодо підтримки України і європейської оборони, зазначають «Суспільне» та «Радіо Свобода», інформує «Цензор.НЕТ». Джерело: https://censor.net.
ДУМКА ПОЛІТИКА
Канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув демілітаризацію України, наголосивши на важливості сильної армії задля її безпеки на тлі можливого припинення вогню з росією. Канцлер зазначив, що до досягнення миру Європа та США повинні далі надавати Україні допомогу. «Припинення вогню дає змогу вивчити шляхи до довгострокового миру, сказав О. Шольц. Це може стосуватися подальших кроків, таких, як обмін полоненими або повернення викрадених людей», – сказав канцлер ФРН.
ТРАМП ЗАСПОКОЮЄ
Президент США Дональд Трамп вважає, що побоювання європейських країн – членів НАТО щодо можливого нападу росії «необґрунтовані». Про це він сказав під час зустрічі з Генсеком НАТО Марком Рютте, пише The Guardian, повідомляє «Цензор.НЕТ».
Журналісти запитали Д. Трампа про побоювання деяких союзників із НАТО стосовно можливої агресії росії і про те, чи вважає він ці побоювання обґрунтованими. «Ні, я думаю. Коли все закінчиться, все буде зроблено, вони (війська рф. – Ред.) захочуть повернутися додому і відпочити… Я не думаю, що це сталося б. Але ми подбаємо про те, щоб цього не сталося», – сказав американський лідер.
США НАПАДАТИМЕ?
Президент США Дональд Трамп вважає, що анексія Гренландії може відбутись.
Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на LIGA.net. «Я думаю, що анексія Гренландії відбудеться. Нам доведеться укласти угоду щодо Гренландії», – сказав очільник США.
Д. Трамп хоче приєднати Гренландію до США. Нагадаємо, на початку січня він заявив, що Данія має відмовитися від Гренландії задля захисту «вільного світу».
НОВІ ПЛАНИ ТРАМПА
Білий дім доручив американській армії розробити варіанти збільшення присутності американських військ у Панамі, аби досягнути мети Дональда Трампа з «повернення» Панамського каналу.
Про це пише NBC News, повідомляє «Цензор.НЕТ».
Видання нагадало, що під час спільного звернення до Конгресу минулого тижня Трамп заявив, наче «задля подальшого зміцнення нашої національної безпеки моя адміністрація поверне собі Панамський канал».
ДУМКИ АМЕРИКАНЦІВ
Понад 50% американців вважають, що Президент Дональд Трамп «занадто тісно пов’язаний» із рф.
Про це йдеться в опитуванні Reuters/Ipsos, інформує «Цензор.НЕТ».
«Близько 56% респондентів, зокрема 89% демократів і 27% республіканців, погодилися з твердженням, що Д. Трамп занадто близький до москви. Загалом 40% респондентів не погодилися з цим твердженням, а 4% не відповіли на запитання», – йдеться в матеріалі.
СПРАВА НА ПОРОШЕНКА
За клопотанням Державного бюро розслідувань суд обмежив п’ятому президентові України, народному депутату Петрові Порошенку терміни ознайомлення зі справою за підозрою у вчиненні державної зради та сприянні діяльності терористичних організацій. Джерело: ДБР.
Подробиці: згідно з ухвалою Печерського районного суду Києва, термін ознайомлення з матеріалами досудового розслідування встановлено до 15 квітня 2025 року.
У ДБР нагадують, що завершили розслідування кримінального провадження щодо групи громадян України за організацію злочинної схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій та сприяння терористичним формуванням «ЛНР» та «ДНР» на загальну суму близько 1,5 млрд грн ще 2 вересня 2022 року.
Тоді ж матеріали справи (справа налічує понад 250 томів. – «Українська правда») були передані на ознайомлення стороні захисту та підозрюваним. Однак підозрювані, зокрема нинішній народний депутат, зловживають своїми процесуальними правами та не з’являються на ознайомлення з матеріалами провадження, наголосили в Бюро. Джерело: https://www.pravda.com.ua.
НЕПОСТАВЛЕНА ЗБРОЯ
На лютий 2025 року протермінована дебіторська заборгованість за збройними контрактами Міноборони становила 51 млрд грн. Про це пише у фейсбуці голова ЦПК Віталій Шабунін, інформує «Цензор.НЕТ». «Таку суму Міноборони наперед заплатило за контрактами, зброю за якими так і не було поставлено. Це майже вдвічі більше, ніж було за Резнікова», – пояснив він.
В. Шабунін нагадує, що 2023 року Резніков мав непоставленої зброї на 27 млрд грн. Тоді це спричинило величезний скандал, а за півтора місяця Резнікова було звільнено.
«Насправді зараз зброї не поставлено на значно більшу суму. Але наразі зафіксуймо ці бетонні 51 млрд грн, які визнає Умєров. Щоб усвідомити колосальність цієї (злитої в унітаз) суми, скажу: фонд «Повернись живим» за всю велику війну зібрав 15 млрд грн», – додав В. Шабунін.
УТІК ЗА КОРДОН
Колишній депутат Київської міськради Денис Комарницький, якого правоохоронці називають організатором корупційної схеми виділення столичної землі, зміг виїхати з України за кордон уже після оголошення йому підозри. Про це інформує «Українська правда».
Як повідомляли, 6 лютого НАБУ провело масштабну операцію «Чисте місто» в межах справи про корупцію в земельній та бюджетній сферах Києва. За даними слідства, на території Києва від 2019 року до лютого 2025 року діяла злочинна організація – з колишніх і нинішніх службових осіб Київської міської ради та КМДА.
За оцінками слідства, внаслідок діяльності злочинної організації упродовж 2023–2024 років із власності територіальної громади Києва незаконно виведено землю в центрі міста вартістю 11,6 млн грн. Водночас завдяки діям правоохоронців вдалося запобігти заволодінню ще шістьма земельними ділянками у столиці загальною вартістю 83,7 млн грн. Джерело: https://biz.censor.net.
СПРАВУ ЗАКРИЛИ…
Київський апеляційний суд закрив провадження у справі щодо нападу на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку» восени 2021 року через те, що сплив термін притягнення до відповідальності колишнього голови держбанку Євгена Мецгера, ексдиректора департаменту банківської безпеки Ігоря Тельбізова та колишнього начальника управління внутрішньої безпеки Олега Осіпова. Про це пише «Радіо Свобода», інформує «Цензор.НЕТ».
Колегія суддів задовольнила клопотання обвинувачених і звільнила їх від кримінальної відповідальності. Адвокати журналістів повідомили, що планують звертатися до ЄСПЛ.
КОШТИ НА «МАРАФОН»
Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України» Міністерства культури та інформаційної політики уклало чотири угоди з телеканалами на створення контенту для марафону «Єдині новини UAразом» 2025 року на загальну суму 738 млн грн.
Загалом, з урахуванням видатків держбюджету на ще один телемарафон Freeдом, виробникам контенту для обох марафонів заплатили вже 2,01 млрд грн. Джерело: https://biz.censor.net/.
ПРО РІШЕННЯ СУДУ
Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, і визнання процедури призову протиправною не дає права звільнитися з військової служби.
Джерело: Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у фейсбуці.
Дослівно: «Сам факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби відповідно до ст. 26 Закону України ‟Про військовий обов’язок і військову службуˮ». Джерело: https://www.pravda.com.ua.
Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter