Підсумки тижня за пять хвилин

НОВИНИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 24.06 – 01.07
НАДРА УКРАЇНИ
Американський Президент Дональд Трамп вважає, що Україна має «величезну кількість земель», які потрібні Сполученим Штатам у межах підписаної угоди про надра. Про це інформує «Цензор.НЕТ». Раніше Україна погодила початок процесу стосовно допуску приватних компаній до розроблення державної ділянки літієвих руд «Добра». Цей крок відбувся в межах реалізації угоди зі США про надра.
Напередодні Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати можуть отримати понад 350 млрд дол. Джерело: https://censor.net.
РОСІЯ НЕ НАПАДЕ?
Президент США Дональд Трамп змінив риторику та рішуче висловився на підтримку НАТО під час саміту в Гаазі. Про це пише The Washington Post інформує «Цензор.НЕТ».
«Трамп розпочав із позитивних слів щодо витрат на оборону та пообіцяв, що росія ніколи не нападе на НАТО, поки він буде президентом», – зазначено в матеріалі.
ПУТІН НЕ ЗУПИНИТЬСЯ
Дональд Трамп уперше визнав, що володимир путін може розпочати війну проти інших країн. Про це Президент США заявив, виступаючи на саміті НАТО в Гаазі, повідомляє Clash Report.
«Можливо, путін має територіальні амбіції за межами України», – сказав господар Білого дому.
НОВИЙ БІЗНЕС
Президент США Дональд Трамп випустив нові парфуми, які присвятив своїм перемогам на виборах 2016 і 2024 років. Як написав він у своїй соцмережі Truth Social, парфуми називаються Victory 45-47. «Вони про перемогу, силу й успіх – для чоловіків і жінок. Купіть собі флакон і не забудьте купити один для своїх близьких. Насолоджуйтеся, веселіться і продовжуйте перемагати!» – висловився Д. Трамп. Джерело: УНІАН.
ІНВЕСТИЦІЇ В ІРАН
Адміністрація Президента США Дональда Трампа розглядає ймовірність інвестицій в Іран, щоб повернути країну до переговорів щодо ядерної програми. Про це пише CNN, повідомляє «Цензор.НЕТ».
Видання зазначає, що серед умов, які обговорюють і про які раніше не повідомляли, – інвестиції в розмірі 20−30 млрд дол. у нову іранську ядерну програму без збагачення урану, яку використовуватимуть з цивільною енергетичною метою.
НОВИЙ ОБЛІК ВПО
Від 1 липня 2025 року Міністерство фінансів проводитиме перевірки щодо перебування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) за кордоном понад 90 днів. Після додаткової перевірки цей статус можуть скасувати.
Як зазначено в постанові Кабінету Міністрів (№376), Мінфін проводитиме щомісяця, починаючи від 1 липня, верифікацію інформації про перебування ВПО за кордоном не менш як 90 календарних днів поспіль.
Якщо факт перебування за кордоном упродовж такого періоду підтвердиться, проводитимуть додаткову перевірку. За її результатами в разі підтвердження інформації про виїзд особи на постійне місце проживання за кордон можуть відкликати довідку про взяття на облік ВПО.
ЗАРПЛАТИ ЧИНОВНИКІВ
В Україні середня заробітна плата чиновників у центральних державних органах зросла на 19,3% від початку року: у травні цей показник становив 58,8 тис. грн (у січні – 49,3 тис. грн).
За даними Міністерства фінансів, загальна кількість працівників центральних держорганів становить 22 тис. 235 осіб.
Найвищі зарплати отримують працівники Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) – 114,1 тис. грн у середньому. На другому місці – Комісія з регулювання азартних ігор і лотерей із середньою зарплатою 96,08 тис. грн. На третьому місці за рівнем оплати праці – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) із середнім показником зарплати 91,3 тис. грн.
Як видно зі статистики, найнижчі зарплати отримують у таких органах:
- Державне агентство лісових ресурсів – 37,7 тис. грн;
- Державна служба України у справах дітей – 37,4 тис. грн;
- Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками – 36,8 тис. грн;
- Національна служба посередництва і примирення – 32,4 тис. грн.
Джерело: УНІАН.
ПРИКОРДОННИК УТІК?
Нещодавно в Закарпатській області зник військовослужбовець ДПСУ. Держприкордонслужба не відкидає можливості, що він міг незаконно перетнути кордон. Про це повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко в коментарі ЗМІ, зазначає «Цензор.НЕТ» із посиланням на РБК-Україна та NV.
За його словами, минулого тижня військовий не прибув у свій підрозділ.
А. Демченко зазначив, що в день зникнення прикордонника не залучали на службу, однак він мав виконувати інші завдання.
Раніше місцевий журналіст Віталій Глагола повідомив про те, що прикордонник – кінолог у відділі огляду транспортних засобів – нібито втік до Словаччини, де попросив притулку, «пояснивши втечу тим, що уникає війни».
ЗМІНИ ДО БЮДЖЕТУ
25 червня Кабмін ухвалив законопроєкт про внесення змін до держбюджету на 2025 рік. Його основна задекларована мета – потреба збільшити військові видатки в умовах повномасштабної війни. Втім, разом зі збільшенням витрат на ЗСУ додаткові кошти отримають і ті, хто не залучений до оборони держави безпосередньо. Джерело: https://censor.net.
Загалом передбачають збільшення видатків на 448,8 млрд грн. Із них на безпеку й оборону пропонують додатково виділити 412,4 млрд грн, ці кошти розподілять так: Міноборони – 310,8 млрд грн; МВС – 84,1 млрд грн; ГУР Міноборони – 4,5 млрд грн; Мінстратегпром – 4,5 млрд грн; СБУ – 1,6 млрд грн; УДО – 0,5 млрд грн; Держспецзв’язок – 64,5 млн грн.
«Марафон продовжують, купу різних інших речей продовжують, зарплати правоохоронцям тільки збільшують (навіть ДБР ще 60 млн накинули або ДАСУ 15 млн на ремонт). Там іще купу всього заклали. Якось не сходиться в мене реальність урядовців і та, яку ми бачимо на картах DeepState», – наголошує народний депутат Я. Железняк. Джерело: https://censor.net.
АПТЕКИ ЗАРОБЛЯЮТЬ
За даними ДПС, за останні три роки виробники лікарських засобів сплачували 2–3% податку на прибуток, дистриб’ютори – близько 1–1,2%, а аптеки – вдесятеро менше, лише 0,22–0,25%.
Аптечні мережі в Україні демонструють найнижче податкове навантаження серед усіх учасників фармацевтичного ринку – лише 0,22–0,25% податку на прибуток від загального доходу. Про це повідомив народний депутат та голова підкомітету з питань фармації в Комітеті Верховної Ради з питань здоров’я нації Сергій Кузьміних, посилаючись на офіційну відповідь Державної податкової служби України на його запит, інформує УНІАН. На тлі загального обсягу аптечних продажів, який 2024 року перевищив 200 млрд грн, це означає мільярди гривень недонадходжень до бюджету.
ПРОСТИЙ ВІЙСЬККОМ
Сім’я військкома Бурляя з Київщини володіє нерухомістю й автівками на майже мільйон доларів. Про це заявила керівниця агенції журналістських розслідувань «Слідство.Інфо» журналістка Анна Бабінець, інформує «Цензор.НЕТ».
«‟Нова елітаˮ родом з ТЦК. Юрій Бурляй, який керував військкоматами Київщини останні шість років, почав «жити життя» відносно недавно. 2024 року, коли він очолював Броварський ТЦК, його сімʼя переїхала до розкішного будинку в передмісті Києва, який може коштувати понад 700 тис. дол. Каже: товариш дав пожити за символічну оренду. Ані товариш, ані його мама-пенсіонерка, яка стала власницею будинку просто перед заїздом сімʼї військкома, не памʼятають, скільки коштував будинок, та не кажуть, звідки гроші», – написала А. Бабінець.
Вона зазначила, що тоді ж таки в тещі Бурляя зʼявляється дві квартири в новобудові у Борисполі (там він теж колись очолював військкомат). Зараз у цих квартирах – ремонт, працівники називають замовником ремонту пана Бурляй.
«Військком зізнається, що ремонт і справді робить, але гроші на нього позичив якийсь товариш. На запитання, скільки позичив, Бурляй каже: ‟Не вникаймо так глибокоˮ. Але ми все-таки ‟вниклиˮ і виявили, що того ж таки 2024 року сімʼя Юрія Бурляя безкоштовно отримала трикімнатну квартиру у Вишгороді від місцевої влади. До чотирьох обʼєктів нерухомості, які в магічний спосіб безкоштовно чи за безцінь опинилися в користуванні сімʼї військкома торік, додалися новенький мотоцикл Хонда та Фолькцваген Туарег 2021 року випуску. За нашими підрахунками, на теперішній час у користуванні військкома та його сімʼї нерухомості й автівок на майже мільйон доларів. І все це – на 60 тис. грн зарплати військкома. Наслужив, що тут скажеш?» – розповіла журналістка.
ЗАСТАВА ЧЕРНИШОВУ
ВАКС обрав запобіжний захід віцепрем’єру Олексієві Чернишову у вигляді застави. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ».
«Застосувати до Чернишова О. М. запобіжний захід у вигляді застави. Визначити Чернишову О. М. заставу в розмірі 120 млн 2 тис. 668 грн», – сказав суддя.
Термін дії обов’язків – до 27 серпня 2025 року.
Упродовж 60 днів віцепрем’єр зобов’язаний прибувати на вимогу, не залишати меж України, утримуватися від спілкування зі свідками та підозрюваними, а також повідомляти про зміну місця проживання чи роботи.
302 МЛН ЗАСТАВИ
Голова Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду Богдан Львов, який має російський паспорт, на теперішній час перебуває у слідчому ізоляторі в Києві. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Судово-юридичну газету».
Тож слідчий суддя Шевченківського райсуду міста Києва Олексій Глянь обрав для Б. Львова запобіжний захід 18 червня 2025 року у вигляді тримання під вартою на 60 днів.
Також Шевченківський райсуд Києва визначив для нього заставу в розмірі 302 млн 800 тис. грн. Водночас захист Б. Львова подав апеляційну скаргу на рішення слідчого.
Слідство інкримінує Богданові Львову дії, передбачені ч. 5 ст. 27 та ч. 5 ст. 191 (пособництво порадами та вказівками для здійснення кримінального правопорушення іншими особами, які здійснили привласнення майна за допомогою зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу.
За даними слідства, він нібито здійснював вплив на інших суддів та голів судів, щоб ті ухвалили відповідні рішення в господарській справі про передавання 2017 року нафтопроводу компанії, яку пов’язують з Віктором Медведчуком. Джерело: https://censor.net.
ЗУСТРІЧІ ПОРТНОВА
Ексзаступник голови адміністрації Януковича Андрій Портнов, якого вбили в Іспанії, перед смертю відвідував Київ. У столиці він провів зустрічі з кількома особами, наближеними до влади.
Про це у відео на YouTube повідомив нардеп Ярослав Железняк, інформує «Цензор.НЕТ».
За словами парламентарія, йдеться про співвласника студії «Квартал 95» Тімура Міндіча, заступника керівника Офісу Президента Олега Татарова та директора ДБР Олексія Сухачова.
Я. Железняк заявив, що А. Портнов провів в Україні два-чотири дні. Всі зустрічі з посадовцями відбувалися в Конча-Заспі, де А. Портнов володів маєтком. Нардеп заперечив, що А. Портнов зустрічався з Президентом В. Зеленським та керівником ОП Андрієм Єрмаком. Цього не підтверджують джерела Я. Железняка.
БІЗНЕС ПРОЦВІТАЄ
Фірма скандальної української бізнесвумен Тетяни Глиняної «Міт Пром» уклала договори з Міноборони про постачання продуктів для військових. На причетність до чергових закупівель в армії фігурантки гучного скандалу про «яйця по 17 грн» звернув увагу колишній нардеп Борислав Береза, повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Телеграф».
У своєму телеграф-каналі Б. Береза повідомив, що, згідно із сайтом тендерів, ТОВ «Міт Пром» постачатиме товари для військових на Харківщині та Чернігівщині. Водночас Б. Береза наголосив, що власниця фірми перебуває в розшуку НАБУ. Однак, за його словами, це не завадило їй далі вести свій бізнес. Джерело: https://censor.net.
ЗНИЖКА ДЛЯ МАМИ…
Мама віцепрем’єрки, міністерки юстиції Ольги Стефанішиної Надія Кравець придбала трикімнатну квартиру в ЖК «Львівська площа» в Києві майже вчетверо дешевше за ринкову ціну.
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це йдеться в розслідуванні Hromadske. Площа квартири – близько 100 м².
Офіційно Н. Кравець купила квартиру за 3 млн 42 тис. 692 грн – близько 83 тис. 205 дол. на момент купівлі. Тоді як мінімальна ціна від забудовника на трикімнатні квартири в цьому ЖК у жовтні 2022 року становила 12 млн грн, або 300 тис. 110 дол.
Рієлтор Глуничик підтвердив виданню, що Н. Кравець придбала квартиру за «нереалістичною» ціною.
«Не могло бути. Від двох тисяч доларів за квадрат на Кудрявській продавали щонайменше», – сказав він.
БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ
Росія вербує українських підлітків для дестабілізації ситуації в Україні, перетворюючи їх на інструмент шпигунства та саботажу. Дітей змушують передавати координати військових, здійснювати підпали та закладати вибухівку. Про це пише Financial Times, інфомує «Цензор.НЕТ».
Видання розповіло історію 16-річного хлопця, який збирав для окупантів дані про позиції у Дніпрі. У його телефоні знайшли фото локацій для російських військових. Підлітка завербували через телеграф, надсилали йому інструкції та координати, що могли стати цілями для ударів російських військ.
За даними СБУ, від весни 2024 року було заарештовано понад 700 осіб, причетних до шпигунства, підпалів та вибухів. З них близько 175 – молодші за 18 років.
ПЕРЕВІРКИ ПОСАДОВЦІВ
Скасовано 445 рішень МСЕК щодо призначення інвалідності посадовцям. Наразі перевірки тривають. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресцентр Міністерства охорони здоров’я України.
Як зазначають, МОЗ спільно з правоохоронними органами продовжує перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо посадовців.
Наразі, відповідно до інформації, яку надали Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань та Офіс Генерального Прокурора, до перевірки залучено 2630 справ посадових осіб із понад 70 державних органів, яким було призначено інвалідність. Центр оцінювання функціонального стану особи вже розглянув 1692 справи. Ще 423 особи викликано на дообстеження для уточнення функціонального стану.
За результатами перевірки, 445 рішень МСЕК щодо призначення інвалідності посадовцям уже скасовано, а в 286 випадках ухвалено нові рішення, зокрема про зміну групи інвалідності (226 випадки) чи про зміну терміну призначення інвалідності (60 випадків).
Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter