Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Стислий підсумок новин тижня за п'ять хвилин

Влада

15 квітня 15:41
20
Джерело:

Новини тижня в Україні: 08.04-15.04

Стислий підсумок новин тижня за п'ять хвилин
Підсумки новин тижня, що минув

 

СТИСЛИЙ ПІДСУМОК НОВИН ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 08.04-15.04


ДУМКА МЕРА 


«Сьогоднішній удар російської ракети по Сумах став наслідком не лише російської кровожерливості, а й недбалості українських посадовців». Про це у відеозверненні з місця удару заявив мер Конотопа на Сумщині Артем Семеніхін. За його словами, росіяни скористалися нагодою завдати удару по військовій цілі. І цю нагоду, за словами мера, росіянам буцімто дав очільник Сумської обласної військової адміністрації Володимир Артюх. Про це пише УНІАН.
За словами Артема Семеніхіна, в одній із будівель, по якій цілили росіяни, В. Артюх влаштував церемонію вручення грамот і медалей бійцям 117-ї бригади. «І це неправда, що тут нічого не було. Було!» – наголосив мер Конотопа.
«Серед військових ніхто не постраждав, оскільки всі перебували в укритті, стверджує він. Але сам факт присутності військових дав росіянам привід використати касетну боєголовку, щоб максимізувати кількість жертв», – додав А. Семеніхін. 
Начебто очільник СБУ Василь Малюк уже тримає цю справу на особистому контролі. 
Голова Сумської ОВА Володимир Артюх стверджує, що не був організатором заходу з нагородження військових. 
Кабмін погодив звільнення глав Сумської та Луганської ОВА. Джерело: https://censor.net/. 
Як відомо, 13 квітня вранці російська армія вдарила двома ракетами по середмістю Сум. За останніми даними, загинуло 35 осіб, з них дві дитини. Поранення отримало понад сотня громадян. Джерело: УНІАН.

 

СЛУЖИТИМУТЬ УСІ?


Якщо громадянин України претендує на те, щоб мати від держави посаду, освіту чи отримувати виплати з держбюджету, він повинен служити в армії. Таку думку заступник керівника Офісу Президента Павло Паліса висловив в інтерв’ю Bihus.Info.
Він наголосив, що «все (напад рф, – ред.) може повторитися, якщо ми не будемо достатньо сильні», а щоб бути достатньо сильними й не мати «нюансів із залученням громадян до війська», треба, щоб у громадян «було чітке розуміння того, що служити повинні всі». «Якщо громадянин претендує на те, щоб отримувати від держави посаду, освіту, взагалі претендувати на якісь виплати з держбюджету, він повинен служити. Нехай мінімальний річний контракт. І для чоловіків, і для жінок у сучасній армії є чимало різної роботи», – наголосив посадовець. Джерело: УНІАН.

 

КІЛЬКІСТЬ ВІЙСЬКОВИХ


Українська армія не може бути зменшена, оскільки лише в теперішньому складі вона здатна ефективно стримувати ворога. Про це Президент України Володимир Зеленський сказав в інтерв’ю програмі 60 Minutes, інформує «Цензор.НЕТ».  

 

ПРО ВОЄННИЙ СТАН


Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкти про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це свідчать відповідні законопроєкти №13172 та №13173 від 15 квітня 2025 року.
Тож воєнний стан та мобілізацію пропонують продовжити з 9 травня 2025 року на 90 днів. 

 

КІЛЬКІСТЬ ЗАГИБЛИХ


Через розв’язану рф війну в Україні загинуло близько 13 тис. мирних жителів та до 100 тис. українських військових. Про це Президент України Володимир Зеленський розповів в інтерв’ю CBS News, інформує «Цензор.НЕТ».  

 

ОГОЛОСИЛИ В РОЗШУК


Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оголосило в розшук підприємницю Тетяну Глиняну, яку підозрюють у справі про схему закупівлі продуктів харчування для ЗСУ за завищеними цінами.
Її підозрюють у вчиненні кількох кримінальних правопорушень, повідомляють на сайті НАБУ. 
Нагадаємо, 2023 року видання «Дзеркало тижня» повідомило, що Міністерство оборони підписало угоду на послуги організації харчування 2023 року військових частин, дислокованих у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Однак ціни на окремі категорії продуктів виявилися завищеними удвічі-утричі. Наприклад, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва на теперішній час становить близько 7 грн за штуку. Джерело: https://censor.net.


РОБОТА МІНОБОРОНИ…


На лютий 2025 року протермінована дебіторська заборгованість за збройними контрактами Міноборони становила 51 млрд грн. Про це пише у фейсбуці голова ЦПК Віталій Шабунін, інформує «Цензор.НЕТ».
«Таку суму Міноборони наперед заплатило за контрактами, зброю за якими так і не було поставлено. Це майже вдвічі більше, ніж було за Резнікова», – пояснив В. Шабунін. Він нагадує, що 2023 року Олексій Резніков мав непоставленої зброї на 27 млрд грн. Тоді це спричинило величезний скандал, а за півтора місяця О. Резнікова було звільнено. Джерело: https://censor.net/. 

 

ПОДОЛЯК – ПРО ВИБОРИ


Президент України Володимир Зеленський має йти на свій другий термін. Про це заявив радник глави ОП Михайло Подоляк в ефірі телеканалу FREEДОМ. «Він глибоко в середині війни і розуміє, як із неї виходити. Моя позиція залишається незмінною – Зеленський має йти на другий термін», – сказав Михайло Подоляк. За його словами, Володимир Зеленський уже довів свою ефективність у зовнішній політиці та зможе забезпечити консолідацію партнерської підтримки для відновлення країни після війни. Джерело: УНІАН.

 

ПРО НАТО І ЄС


Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц проти вступу України до НАТО та Європейського Союзу, поки в країні триває війна. Про це він заявив в інтерв’ю Handelsblatt, інформує «Цензор.НЕТ».
«Україна – дуже велика європейська країна, але це європейська країна, яка перебуває у стані війни. А країна, яка перебуває у стані війни, не може стати членом ані членом НАТО, ані Європейського Союзу», – наголосив він. Джерело: https://censor.net. 


ДУМКА КРОТЕВИЧА


Колишній начальник штабу 12-ї бригади спеціального призначення НГУ «Азов» Богдан Кротевич заявив, що Олександр Сирський має піти з посади Головнокомандувача ЗСУ, оскільки він ризикує життями українських військових, віддаючи «майже злочинні» накази, а військове керівництво України має зазнати змін. Про це він сказав в інтерв’ю The Guardian, повідомляє «Цензор.НЕТ».
Б. Кротевич заявив, що О. Сирський та нинішнє керівництво проводили «ручне мікроуправління всією армією» і наполягали на виконанні наказів, які віддавали солдатам і підрозділам, що змушувало їх відпочивати й базуватися занадто близько до фронту. Джерело: https://censor.net.
«Я почав отримувати від вищого армійського командування, від штабу Головнокомандувача накази, які ставали все більш і більш злочинними, які я, по совісті кажучи, не міг виконувати і дотримуватися їх», – розповів ексначальник штабу «Азову».
Також він сказав The Guardian, що на 70% вирішив звільнитися» з української армії». Джерело: https://censor.net.


ЗНОВУ ЗА ҐРАТАМИ


Колишньому керівнику фіскальної служби Романові Насірову суд продовжив зобов’язання на два місяці. Про це пише «Суспільне». Раніше екскерівник Державної фіскальної служби Роман Насіров добровільно мобілізувався до Збройних сил України на етапі судових дебатів у його справі у Вищому антикорупційному суді. Він мав служити у військовій частині сапером. 
Як зазначають, 7 квітня Р. Насірова призначено на посаду сапера першого інженерно-саперного відділення першого інженерно-саперного взводу інженерно-саперної роти групи інженерного забезпечення з окладом 2 тис. 640 грн.
Нагадаємо, що ексголова ДФС Р. Насіров вийшов під заставу 55 млн грн. Він був у СІЗО півтора року.
За фактом призову на службу до Збройних сил України колишнього керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова, який є підозрюваним у справі про хабар у 21 млн євро, триває службове розслідування. Сам наказ про мобілізацію вже скасовано. 
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це повідомила Військова служба правопорядку у Збройних силах України. Зазначають, що це зроблено за розпорядженням безпосередньо Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Джерело: https://censor.net.

 

ТАКОЖ МОБІЛІЗУЮТЬСЯ…


Не Насіровим єдиним. Центр протидії корупції зібрав перелік ще кількох фігурантів корупційних справ, які намагаються уникнути покарання за допомогою мобілізації. Ось коротко лише про кількох із них:
- Руслан Журило, колишній голова правління ПАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». Разом з екснардепом Мартиненком фігурує у справі НАБУ про заволодіння 17,28 млн дол.;
- Юрій Зонтов, брат ексголови ОАСК. Це саме той Зонтов, у якого працівники НАБУ під час обшуку знайшли сейф, заповнений грошима, серед яких загадкові 100 шекелів;
- Павло Гвозденко, ексзаступник директора Держводагентства. Його обвинувачують у вимаганні й отриманні від представника юрособи хабаря в розмірі 8 тис. дол.;
- Ігор Дем’янчук, перший заступник голови Тернопільської обласної військової адміністрації. Один із фігурантів справи про вимагання хабаря у 2,4 млн грн;
- Віталій Цвігун та Данило Мізін, експрацівники Укрзалізниці. Фігурують у справі про завдання 92 млн грн збитків філії «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця» під час закупівлі палива;
 - Ігор Калініченко, помічник народного депутата від «Слуги народу» Анатолія Гунька. Фігурує у справі про вимагання й отримання хабаря від представника ТОВ «Агроформ-2019»;
Загалом, за даними САП, раптом мобілізуватися до ЗСУ після отримання підозри в корупції вирішило 48 осіб. Джерело: https://censor.net. 

 

ВИЙШОВ ПІД ЗАСТАВУ


За колишнього заступника міністра енергетики Олександра Хейла внесли заставу в розмірі 6 млн грн, після чого він вийшов з-під варти, але має дотримуватись певних зобов’язань. Про це керівниця відділу комунікацій Вищого антикорупційного суду (ВАКС) Олеся Чемерис розповіла виданню «Слово і діло».
Наприкінці березня ВАКС продовжив арешт О. Хейла на два місяці, але зменшив розмір застави як альтернативного обмежувального заходу із 8 млн до 6 млн грн.
Як повідомляли, в серпні 2024 року правоохоронці викрили заступника міністра енергетики Олександра Хейла та трьох його спільників на отриманні хабаря за дозвіл на вивезення гірничо-видобувного обладнання з прифронтового району. 
За версією слідства, О. Хейло у змові з керівником одного із державних вугільних підприємств та ще з двома особами вимагав від керівника іншого вугільного підприємства 500 тис. дол. хабаря. Джерело: https://censor.net.

 

ДУМКА ГУДИМЕНКА


Голова Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони Юрій Гудименко заявив, що конструкція Міноборони не відповідає жодній із вимог, які перед міністерством ставлять і армія, і влада, і народ України загалом. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це він написав у матеріалі для «Української правди». 
«Міністерство оборони настільки старе, велике й багатошарове, що приписувати побудову цієї хтонічної конструкції лише нинішньому міністру Рустемові Умєрову просто немає сенсу. Якщо ми уявимо, що нинішнє міністерство – це суто плід роботи й уяви міністра Умєрова, то нам доведеться визнати, що він має колосальні менеджерські якості, вміє бачити архітектуру великих процесів, розподіляти ролі в колективі та створювати саме ті стимули для роботи підлеглих, які потрібні, щоб досягнути мети, яку він сам собі поставив. Але саме ці якості в потрібній кількості в міністра Умєрова відсутні», – наголосив Ю. Гудименко. Джерело: https://censor.net. 

 

ЩО ЦЕ ЗА УГОДА?


Колишній держсекретар США Ентоні Блінкен розкритикував угоду, яку запропонувала адміністрація Президента Дональда Трампа, про українські корисні копалини, назвавши її «рекетом». Про це він сказав в інтерв’ю CNBC News, інформує «Цензор.НЕТ».
Е. Блінкен заявив, що адміністрація Джо Байдена отримала пропозицію співпраці у сфері корисних копалин від України в останні шість місяців свого перебування при владі. 


ЗАХОПЛЕННЯ КРАЇНИ


Адміністрація Дональда Трампа розробила стратегію встановлення контролю над Гренландією, яка базується не на силовому сценарії, а на впливі на громадську думку місцевого населення. Про це повідомило видання The New York Times, посилаючись на власні джерела.
За інформацією NYT, основна мета плану полягає в тому, щоб переконати 57-тисячне населення острова самостійно виступити з проханням про приєднання до Сполучених Штатів. Серед інструментів впливу, які розглядали в адміністрації Д. Трампа, – розміщення реклами та проведення кампаній у соціальних мережах. Одним із ключових меседжів США має стати апеляція до спільної спадщини гренландців та інуїтів, корінного населення Аляски.
Адміністрація Д. Трампа також розглядає ймовірність запровадження фінансових стимулів для жителів Гренландії. Зокрема, йдеться про можливі щорічні виплати в розмірі 10 тис. дол. кожному мешканцеві острова замість 600 млн дол. щорічних субсидій, які тепер надає Данія. Джерело: УНІАН.


ТВЕРДЖЕННЯ ТРАМПА


ФБР має провести розслідування про поширення російської пропаганди в Білому домі, вважає високопоставлений український депутат, голова комітету Верховної Ради з міжнародних справ Олександр Мережко. За його словами, це потрібно зробити після того, як Президент США Дональд Трамп назвав російський ракетний удар по Сумах, унаслідок якого загинуло щонайменше 34 людини, «помилкою».
О. Мережко заявив, що твердження Д. Трампа є «абсурдним», пише The Times. «Це все одно, що сказати, що 11 вересня було просто «помилкою» Аль-Каїди. Це дуже тривожна заява, яка і заохочує путіна до продовження звірств, і демонструє, що хтось з оточення Трампа просуває російські наративи», – зазначив О. Мережко.

 

У ТРАМПА ВСЕ ДОБРЕ…


Американський Президент Дональд Трамп переконаний, що перемовини про закінчення війни в Україні нібито йдуть добре. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на CNN та Reuters. 
На його думку, все йде добре, і люди незабаром про це дізнаються.
«Я думаю, що відносини між Україною та росією можуть бути добрими, і ви доволі скоро в цьому переконаєтеся. Настає момент, коли потрібно або діяти, або замовкнути, і подивимося, що із цього вийде, але я думаю, що все йде добре», – сказав Д. Трамп журналістам на борту літака Air Force One. 

 

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter