Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Стислий підсумок новин тижня, що минув: 09.10 - 15.10

Влада

Назар КОЛОДІЙ
15 жовтня 17:18
38
Джерело: Газета "Життя"

Підсумки новин тижня за п'ять хвилин

Стислий підсумок новин тижня, що минув: 09.10 - 15.10
Підсумки тижня за пять хвилин

 

НОВИНИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 09.10 - 15.10

 

ЗАОЩАДЖЕННЯ В ПОЛЬЩІ


Слідство знайшло в голови Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи ще 590 тис. дол. на рахунках у польському банку. 
Про це повідомляє "Главком" із посиланням на дані судового реєстру, інформує "Цензор.НЕТ".
У тексті ухвали Печерського райсуду щодо арешту Т. Крупи йдеться про великі заощадження сім’ї посадовиці, які лежали в закордонних банках і не були відображені в електронній декларації за 2023 рік.
Ідеться про 590 тис. дол. (або 21,5 млн грн за курсом НБУ на час операції), які Тетяна Крупа переказала на рахунок польського банку Pekao (Bank Polska Kasa Opieki).
Раніше слідчі ДБР знайшли квитанцію про фінансову операцію від 26 жовтня 2022 року під час обшуку квартири голови МСЕК на початку жовтня 2024 року.
Також зазначають, що чоловік посадовиці Володимир Крупа зберігав кошти в польських банках. Загалом нараховано 11,3 тис. євро і 1,2 млн дол. Він також не вніс до декларації дружини перелічені кошти.
За версією слідства, очільниця МСЕК Крупа має пояснити походження близько 137 млн грн (3,17 млн дол., 135,2 тис. євро і 1,19 млн грн), які в неї знайшли і які не були відображені у декларації. 
Водночас поки не надано відповіді, кому належать кошти, вилучені на робочому місці голови МСЕК, ідеться про 93 тис. дол. і 2 тис. євро.

 

БРОНЮВАННЯ ЗА ГРОШІ


У Верховній Раді немає достатньої кількості голосів, щоб проголосувати за економічне бронювання. А вимоги щодо термінів демобілізації військових є кроком до втрати державності.
Про це розповів в інтерв’ю Radio NV член комітету ВР з питань нацбезпеки, нардеп «Слуги народу» Федір Веніславський, зазначає «Цензор.НЕТ».
«Я не думаю, що ми ідею економічного бронювання повністю поховали. Це питання дуже дискутивне. Воно безпосередньо корелюється з тими мільйонами, які заробляють на тіньових схемах. І одна з пропозицій перевести це в легальне русло – щоб люди, які хочуть відкупитися, мали змогу отримати [високооплачувану] роботу з відповідними відрахуваннями до бюджету. І це альтернатива [позбавлення] від цих тіньових схем», – резюмував він.

 

ПОВІСТКИ ПОШТОЮ


Кабінет Міністрів вніс зміни до правил надання послуг поштового зв’язку, прирівнявши час зберігання повісток від ТЦК до судових повісток. Тепер на те, щоб забрати рекомендований лист, який надіслав ТЦК, з пошти чоловіки матимуть три дні. Інакше на них чекає постанова ТЦК про штраф від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн.
Про це пише «Судово-юридична газета» з посиланням на постанову уряду від №1147 від 8 жовтня, інформує «Цензор.НЕТ».
У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об’єкта поштового зв’язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК». 


ЙМОВІРНІСТЬ ПЕРЕМОВИН


Українські лідери не схильні відмовлятися від своєї території, а росія вважає, що може досягти більшого на полі бою.
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це в інтерв’ю NV сказав ексначальник ЦРУ Девід Петреус.
«Наразі переговори неможливі. На це є певні причини. Не думаю, що росія зараз хоче вести переговори. І я майже впевнений, що Україна також не хоче вести переговори. Гадаю, кожна сторона хотіла б бачити іншу динаміку», – наголосив ексначальник ЦРУ.
Крім того, Д. Петреус додав, що росіяни мають «утричі, вчетверо чи навіть більше» населення, ніж Україна, на яке вони можуть опиратися.

 

ШТРАФИ СКАСОВУЮТЬ


Щонайменше 314 справ щодо скасування штрафів від ТЦК  на початок жовтня виявили в судовому реєстрі за п’ять місяців від моменту набуття чинності нових норм щодо порушення правил військового обліку. Щомісяця справ більшає. Здебільшого суд скасовує штрафи.
Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними «Опендатабот», інформує «Цензор.НЕТ».
Таких справ більшає щомісяця: якщо в червні їх було лише 10, у вересні кількість звернень досягла 148. Від початку жовтня вже розглянули 34 справи. 
Наразі можна виокремити три основні причини скасування штрафів: недотримання в ТЦК процедури накладення штрафу, відсутність переконливих доказів того, що громадянин вчинив порушення, штрафи накладають за період, коли нові норми ще не набули чинності, що є підставою для їх скасування», – йдеться в повідомленні. 

 

БАТЬКИ БОЯТЬСЯ ЗА ДІТЕЙ


У 10–11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон, потрібно спонукати їх залишатися в Україні. Як зазначає «Цензор.НЕТ» із посиланням на інформагентство «Інтерфакс-Україна», про це під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
«Щодо виїзду я поділяю вашу тривогу. Ми спостерігаємо за тим, як у 10–11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон. Ми спонукаємо їх залишатися в Україні різними способами», – сказав він. 

 

ЗВІДКИ ТАКІ СТАТКИ?


У депутатки Хмельницької міської ради виявили понад півтора мільйона незадекларованих доларів та об’єкти нерухомості. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресслужбу ДБР.
Як зазначають, жінка у своїй декларації взагалі не вказала наявності в неї готівки.
Водночас під час обшуків в індивідуальних банківських комірках, відкритих на її ім’я, та за місцем її роботи правоохоронці вилучили понад 1,5 млн дол. США в різній валюті. 


ВЧИНОК ГНЕЗДІЛОВА


Військовослужбовець 56-ї бригади Сергій Гнезділов у залі суду заявив, що готовий повернутися на військову службу, якщо Міністерство оборони внесе законодавчу ініціативу щодо встановлення чітких термінів військової служби. Про це із зали суду повідомляє hromadske, інформує «Цензор.НЕТ».
«Вони обіцяли зробити це вісім місяців тому і не зробили. Чіткі терміни служби. Я за те, щоб нарешті в нашій країні відповідність була не тільки для військових, які пішли у СЗЧ, а й для Верховного Головнокомандувача, який обіцяв це (чіткі терміни служби – ред.) військовим. І для міністра оборони, який також обіцяв. Я хочу, щоб нарешті нас почули», – сказав військовий.
Крім цього, С. Гнезділов заявив, що не хоче, щоб його повернення до війська сприймали як ознаку «слабкості».
«Я все ж таки чекаю, коли буде відповідна ініціатива від наших керманичів. Якщо її не буде, крім того, що я боротимуся за свою свободу, я застосовуватиму інші методи впливу. Як-от голодування та інше. Якщо наша країна дожилася до того, що тюрми заповнені військовими і їх не хочуть чути, тоді нам треба боротися навіть ціною власного життя», – заявив військовослужбовець.
Нагадаємо, 21 вересня 2024 року військовий написав у фейсбуку, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих. 

 

НЕЗАКОННЕ ЗАТРИМАННЯ


Адвокат Олександр Шадрін, який захищає військовослужбовця 56-ї бригади Сергія Гнезділова, обвинуваченого в дезертирстві, запевняє, що військового затримали незаконно. Захисник подав скаргу до суду.
Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на сторінку Олександра Шадріна в соцмережах.
«На перший погляд, очевидна історія. Але в нашому випадку за весь час орган досудового розслідування та прокуратура так і не отримали ухвали про дозвіл на затримання особи, а в протоколі затримання не написали, за що саме затримано особу (крім зазначення номера статті КК)», – зауважує юрист. За словами О. Шадріна, відповідно до міжнародних зобовʼязань України суд має перевірити законність затримання та звільнити особу, якщо затримання є незаконним (пункт 4 статті 5 Європейської конвенції з прав людини).
«Скаргу подано за місцем тримання затриманого Сергія Гнезділова відповідно до статті 206 КПК», – додав правозахисник.
Нагадаємо, 21 вересня 2024 року військовий написав у фейсбуку, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих. «Відсутність чітких термінів служби сприяє “чорній демобілізації”: одруження з пенсіонерками з інвалідністю колись були мемом, а тепер дуже поширене явище, розлучаються з дружинами, щоб оформити одноосібне опікунство над дитиною, розлучають власних батьків, щоб оформити догляд за матір’ю чи за батьком, ідуть у СЗЧ. В історії є багато чого повчитися, але, на жаль, ми не вчимо уроків історії.
Влада й досі не здатна на серйозний діалог із суспільством та нетолерантність до того, що широкі верстви населення не виконують свого громадянського обов’язку. Замість доктрини “воювати – обовʼязок кожного громадянина” держава пропонує безстроково призначати захисниками тих, кого змогли відловити на вулицях», – пояснив він. Джерело: https://censor.net. 

 

ЯК ВИТРАТЯТЬ КОШТИ?


«Влада відмовилась від пропозиції створити спеціальний цільовий фонд на потреби Сил оборони». Про це заявив Петро Порошенко, повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресслужбу «ЄС». Фракція «ЄС» наполягала на створенні такого фонду, щоб усі кошти від військового збору та військових ОВДП витрачали винятково на потреби ЗСУ.
«Для чого було реєструвати постанови про неприйнятність? Щоб дати час владі зрозуміти, на який ганебний злочин вона йде. Почути позицію народу, почути позицію бізнес-асоціацій, інвесторів, платників податків, ФОПів. І це єдиний на моїй пам’яті випадок, коли жоден із них не підтримав цього ганебного законопроєкту, проголосованого монобільшістю і «опзж» – союзом, який уже нікого не дивує. Ви ховаєтеся від власного народу. Чому немає трансляції для того, щоб народ почув, чим керується парламент, приймаючи цей законопроєкт, який грабує народ і грабує бізнес? Чому Верховна Рада не йде на секвестр бюджету з ліквідацією корупційних статей?» – зауважив П. Порошенко. «У народу лише одне запитання: ‟Коли ви вже нажеретеся?ˮ, – констатував лідер «ЄС». 

 

КОМУ ВІЙНА, А КОМУ...


Олександр Говорущак, який у Державному бюро розслідувань очолює відділ, що розслідує злочини правоохоронців і суддів, та його рідні придбали будинків, квартир та автівок на 35 млн грн. Дороге майно почало зʼявлятися в посадовця та його родичів, коли він прийшов працювати в ДБР. Як зазначає «Цензор.НЕТ», про це йдеться в матеріалі «Слідства.Інфо».
Зокрема, 2023 року дружина посадовця ДБР Катерина Говорущак стала власницею земельної ділянки та нового будинку в Петропавлівській Борщагівці – передмісті Києва. Крім того, вона, як і її чоловік Олександр Говорущак, працює в ДБР – підбирає кадри, організовує навчання. 


ПРАЦІВНИК НАЦПОЛІЦІЇ


Після розслідування журналістів Нацполіція призначила службове розслідування стосовно керівника Департаменту міграційної поліції Нацполіції генерала Сергія Шайхета.
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це повідомили в Національній поліції України.
«Щодо інформації, опублікованої в одному з інтернет-видань, щодо начальника Департаменту міграційної поліції Сергія Шайхета призначено службове розслідування», – йдеться в повідомленні.
Як зазначають, за результатами розслідування ухвалюватимуть відповідні рішення.
Нагадаємо, раніше журналісти оприлюднили інформацію, згідно з якою стало відомо, що начальник Департаменту міграційної поліції Нацполіції генерал Сергій Шайхет проживає у квартирі, вартість якої оцінюють в мільйон доларів, та регулярно відвідує спортивний комплекс у робочий час, використовуючи службовий автомобіль з «оперативними» номерами. 

 

«ПОТУЖНА» ВІДПОВІДЬ…


11 жовтня працівники Управління СБУ Рівненської області за участю представників обласної військової адміністрації оголосили офіційне застереження керівникам медико-соціальної експертизи (МСЕК) Рівненщини. Це відбулося на тлі нещодавнього викриття в Рівному злочинної групи осіб, які заробляли на ухилянтах. Про це повідомив очільник обласної військової адміністрації Олександр Коваль, інформує «Цензор.НЕТ». 

 

КОНТРАБАНДИСТІВ ЗАБУЛИ...


Президент Володимир Зеленський та Рада національної безпеки й оборони (РНБО) не продовжили дії санкцій проти 11 із 13 пов’язаних із контрабандою осіб, запроваджених у квітні 2021 року на три роки указом №169/2021.
У квітні 2024 року санкції подовжили лише двом особам із цього переліку, решта ж одинадцять осіб автоматично з-під санкції вийшли, пише ZN.ua.
У РНБО та в Офісі Президента у відповідь на запити видання відповіли, що перелік осіб для запровадження санкцій готують інші органи.
В СБУ відповіли, що впродовж трьох років від моменту накладення санкцій «уповноважені державні органи відповідно до їхніх компетенцій здійснювали моніторинг ефективності санкцій. У квітні 2024-го дію санкцій було пролонговано стосовно окремих осіб, які далі створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам». Джерело: https://censor.net. 

 

МОБІЛІЗАЦІЯ МОЛОДІ


Верховна Рада України проголосувала за закон, який передбачає звільнення від мобілізації українців віком до 25 років. Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк.
«За» проголосувало 311 народних депутатів.


ПРО ПІХОТНІ ПІДРОЗДІЛИ


В Україні існують проблеми з мобілізацією, заявив в ефірі «Новини Live» військовий психолог Андрій Козінчук. «Щодо мобілізації – все погано. Принаймні в піхотних підрозділах, хоча саме вони стримують противника. Туди відправляють старих і хворих. Якщо молодий і хороший, його в піхоту заборонено відправляти. Тобто питання мобілізації не врегульовано зовсім. Воно дуже політично чутливе. Неможливо говорити про демобілізацію, поки не вирішено з мобілізацією», – пояснив пан Козінчук.
У Міноборони повідомили, що навіть у разі реформування ТЦК в Україні залишиться примусова мобілізація. Там додали, що повністю добровільна мобілізація в Україні неможлива. 
Тим часом у Генштабі розповіли, як добровольці можуть самостійно обрати собі військову частину, щоб нести службу. Зазначають, що для цього охочі повинні звертатися напряму до підрозділу, не відвідуючи ТЦК. Джерело: УНІАН.

 

РОСІЙСЬКА У ШКОЛАХ


Міністерство освіти і науки підтримало законодавчу ініціативу щодо заборони спілкуватися російською мовою на перервах у школах. Про це заявив очільник міністерства Оксен Лісовий під час години запитань до уряду в парламенті, зазначає «Суспільне», інформує «Цензор.НЕТ».  

 

ТИСК ВЛАДИ НА МЕДІА


Видання «Українська правда» заявляє про системний тиск від Офісу Президента.
Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Українську правду».
«Ми хочемо привернути увагу колег, партнерів і міжнародних організацій до тривалого та системного тиску, який Офіс Президента здійснює на редакцію та окремих журналістів “Української правди”», – зазначає редакція та нагадує, що цінностями «Української правди» від моменту заснування 2000 року є редакційна незалежність, об’єктивність і можливість вільно говорити правду.  

 

СПРАВА ДУБІНСЬКОГО


Правоохоронці передали до суду обвинувальний акт щодо нардепа Олександра Дубінського, екснардепа Андрія Деркача та ще трьох осіб. Їх обвинувачують у державній зраді, вчиненій у складі злочинної організації. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на ДБР та Офіс Генпрокурора.
«Розслідування з’ясувало, що 2016 року головне управління генштабу зс рф створило злочинну організацію. До неї надалі долучилися двоє народних депутатів України, колишній працівник Генеральної прокуратури України та інші особи. Члени злочинної організації розхитували суспільно-політичну ситуацію в Україні та дискредитували державу Україна на міжнародній арені», – йдеться в повідомленні.  

 

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter