Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Стислий огляд новин тижня: 21.01 - 28.01

Влада

Назар КОЛОДІЙ
28 січня 17:32
40
Джерело: Газета "Життя"

Огляд новин українських медіа

Стислий огляд новин тижня: 21.01 - 28.01
Підсумки тижня за пять хвилин

 

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ ЗА ПЯТЬ ХВИЛИН: 21.01. - 28.01.25

 

СКАСУЮТЬ ВИПЛАТИ?


Кабінет Міністрів України хоче скасувати виплати людям із другою та третьою групами інвалідності, натомість запровадити для першої групи велику суму виплати. Про це в інтерв’ю «Українським новинам» розповів Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
«Уряд поки що говорить такі речі, яких не обговорюють навіть із депутатами, під які потрібно ухвалювати закони. Різні розмови ходять, поки що я серйозності реформи соціального захисту не бачу. Я не сприймаю реформу як таку, щоб просто в когось забрати гроші. Це неправильний підхід», – сказав він стосовно майбутньої реформи соцполітики. Джерело: УНІАН.

 

МОЛОДЬ ДО ВІЙСЬКА


Україна вивчає нові способи залучення людей до війська, оскільки нинішня система призову, успадкована від радянських часів, гальмує прогрес. Про це заступник керівника ОП Павло Паліса розповів в інтерв’ю Associated Press, інформує «Цензор.НЕТ».
Одним із таких способів П. Паліса назвав «чесний контракт» – план поєднує фінансові стимули, чіткі гарантії підготовки та заходи забезпечення діалогу між солдатами та їхніми командирами.
План спрямований на залучення переважно молодих людей віком від 18 до 25 років, які наразі звільнені від мобілізації, а також на українців, які мають право на відтермінування або були звільнені після ухвалення закону про мобілізацію. Цей план уже на завершальній стадії підготування, заявив П. Паліса. Джерело: https://censor.net. 

 

МІЛЬЙОННА АРМІЯ


Президент Володимир Зеленський заявив, що для захисту від росії Україні знадобиться армія чисельністю близько мільйона осіб, поки країна не вступить до безпекового альянсу.
Про це глава держави заявив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, інформує «Цензор.НЕТ». «Нам потрібен мільйон військових в обороні, якщо путін прийде з мільйоном-півтора», – зазначив В. Зеленський. 

 

МЕДИКІВ – НА ПЕРЕДОВУ


Командир військової частини, полковник Сергій Зубенко віддав наказ перевести двох фельдшерів 108-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ на посади кулеметника та стрілка. Про це пише у фейсбуці лікар-ординатор у ЗСУ, начальник лікувального відділення медичної роти військової частини А7036 Дмитро Мамєєв, інформує «Цензор.НЕТ».
«Усіх вітаю, моїх медичних спеціалістів, а саме фельдшерів, які виконують купу спеціалізованої роботи й перебувають на відповідних посадах на Роль1 (стабілізаційний пункт та лазарет), які служать у 108-й окремій бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ, наказом нового командира військової частини, полковника Сергія Зубенка, було переведено на посади кулеметника та стрілка стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти». Він також акцентує увагу, що наказ виданий заднім (позавчорашнім! – авт.) числом.
«І так дерибанять медиків тут уже не вперше. Що там за указом Президента та за рішенням РНБО щодо заборони переведення людей з медичною освітою на немедичні посади?» – порушує питання він. Джерело: https://censor.net. 

 

МЕРИ ТЕЖ ПОРУШНИКИ?


Меру Дрогобича Львівської області Тарасові Кучмі виписали постанову про накладення штрафу через те, що він зірвав заходи з мобілізації. Тараса Кучму спершу запросили до місцевого ТЦК, а коли той не з’явився, керівництво ТЦК скерувало лист у Нацполіцію щодо того, щоб його примусово привести. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на zaxid.net.
З’ясувалося, що на мера Дрогобича, а також на мерів інших міст регіону (Трускавця, Східниці, Борислава, Меденич) склали постанови про накладення адміністративного стягнення за невиконання мобілізаційного завдання та зрив заходів мобілізації згідно з розпорядженням начальника РВА. За таке порушення передбачено штраф у розмірі близько 36 тис. грн.
Т. Кучма не погодився з таким рішенням ТЦК, на його думку, міські голови не мають повноважень доправляти людей до ТЦК. «Є постанова, яка нас зобов’язує проводити мобілізаційні завдання, не даючи повноважень. Як голова міста може доставити людей до ТЦК на призов?» – каже мер, заявляючи, що має намір оскаржити накладений на нього штраф. Джерело: https://censor.net/. 


ПРИПУЩЕННЯ ВИДАННЯ


Адміністрація Президента США може вимагати зниження призовного віку до 18 років в обмін на постачання озброєння. Про це пише видання The Times, інформує «Цензор.НЕТ».
«Для Президента Зеленського це перетне червону лінію. Він захистив наймолодших чоловіків своєї країни від конфлікту, який виснажує її обмежену силу. Ухилення від призову на військову службу поширене, оскільки настає втома від війни. Зниження призовного віку може стати політично фатальним», – ідеться в матеріалі. Також, зазначає автор, мир Трампа передбачатиме територіальні поступки.
Це означатиме, що Україна де-факто, хоча й не де-юре, відмовиться від п’ятої частини своїх територій, однак цю «гірку пілюлю», ймовірно, можуть підсолодити гарантіями безпеки від Заходу для територій, які контролює Україна, зазначено у статті.
Також, щоб мир був тривалим, можливе розгортання в Україні американських і європейських сил. Джерело: https://censor.net. 

 

МОБІЛЬНІ ОПЕРАТОРИ


Третій за кількістю абонентів в Україні мобільний оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів у лютому 2025 року. Про це в інтервʼю Forbes Ukraine повідомив CEO DVL («Датагруп», «Воля» і lifecell) Михайло Шелемба.
Основною причиною збільшення тарифів М. Шелемба назвав зростання вартості електроенергії. За його словами, це відчули всі мобільні оператори. 
Як повідомляли, на початку грудня 2024 року найбільший мобільний оператор України – «Київстар» – заявив про підвищення в середньому на 25% плати за послуги.
Пізніше оператор «Vodafone-Україна» оголосив про підвищення тарифів на 70–120 грн, але відклав це рішення після хвилі критики через підвищення цін найбільшого мобільного оператора «Київстар». Утім, днями Vodafone оголосив, що підвищить тарифи із 30 січня. Джерело: https://biz.censor.net.

 

ПСИХІАТРА ЗААРЕШТОВАНО


Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід головному психіатру ЗСУ Олегові Друзю. Його підозрюють у незаконному збагаченні на мільйон доларів за час повномасштабної війни. Про це повідомляє «Суспільне», зазначає «Цензор.НЕТ».
Суд погодив клопотання прокурорів щодо його взяття під варту на 60 днів, до 20 березня 2025 року, із можливістю внести заставу 49 млн грн.
Журналісти повідомляли, що до суду його доставили каретою «швидкої допомоги».
Перед початком засідання адвокат наполягав, що його підзахисний перебуває «у вкрай важкому стані в кареті ‟швидкоїˮ під крапельницями». 
За даними слідства, він набув активів на понад мільйон доларів, що значно перевищує його законні доходи. 


ВІЛЛА ЗА 650 ТИС.


Головний психіатр Збройних сил України Олег Друзь, якого підозрюють у незаконному збагаченні на мільйон доларів, декілька разів їздив до Туреччини, де планував придбати триповерхову віллу з басейном за 650 тис. євро. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це повідомили «Суспільному» джерела у правоохоронних органах. Як зазначають, 2024 року О. Друзь двічі їздив до Туреччини.
«Там він намагався купити за хабарі триповерхову віллу з басейном за 650 тис. євро. Під час поїздок О. Друзь активно листувався з рієлтором, який пропонував різні варіанти елітного житла», – розповіло джерело видання. Джерело: https://censor.net. 

 

СУД ДОСІ ТРИВАЄ


Київський апеляційний суд ухвалив рішення відкласти розгляд справи щодо нападу на журналістів проєкту «Схеми» в «Укрексімбанку». Про це повідомила редакторка проєкту розслідувань «Схеми» Кіра Толстякова, зазначає «Цензор.НЕТ».
За її словами, 22 січня 2025 року мало бути фінальне рішення Апеляційного суду у справі про напад за участі ексдиректора департаменту банківської безпеки Ігоря Тельбізова та ексначальника управління внутрішньої безпеки Олега Осіпова.
«Раніше суд першої інстанції визнав Мецгера та його підлеглих винними і призначив штраф... у 3400 (грн) – для Мецгера та по 1700 – для Осіпова і Тельбізова. В апеляції захист журналістів просив посилити покарання для Мецгера – позбавити його права обіймати керівні посади в органах державної влади на три роки.
Бо, наприклад, уже за місяць після розгляду справи ще в першій інстанції Мецгер отримав нову посаду – очолив «Укрфінжитло», компанію, що реалізує державні програми доступного іпотечного кредитування для населення, зокрема «єОселя», – зазначила К. Толстякова. Джерело: https://censor.net. 

 

ДОВІЧНЕ УВ’ЯЗНЕННЯ


45-річному військовослужбовцеві військової частини загрожує від 10 до 15 років позбавлення волі або ж довічне ув’язнення за вбивство трьох жінок у селі Збаразької громади на Тернопільщині. Про це повідомила пресслужба Спецпрокуратури Західного регіону, інформує «Цензор.НЕТ».
Розслідування з’ясувало, що в серпні 2024 року на центральній вулиці одного із сіл Збаразької громади на Тернопільщині обвинувачений напідпитку здійснив декілька пострілів у напрямку людей.
Унаслідок цього дві жінки, віком 42 і 78 років, загинули на місці події, а ще одна – 86-річна – потерпіла померла в лікарні. Поранення також отримали ще четверо місцевих мешканців.
Наразі військовий перебуває під вартою. Йому загрожує від 10 до 15 років позбавлення волі або ж довічне ув’язнення. Джерело: https://censor.net. 


НОВІ ПОДАТКИ


Законопроєкт про оподаткування поштових відправлень, що його зареєстрував у Верховній Раді голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, передбачає обмеження на пересилання в Україну низки товарів навіть в особистих посилках. Про це свідчать норми законопроєкту №12429, зареєстрованого в парламенті 20 січня.
Загалом цим законопроєктом пропонують скасувати норму про звільнення від оподаткування ввезення в Україну товарів вартістю до 150 євро. Тож усі товари в міжнародних експрес-відправленнях оподатковуватимуть ПДВ за ставкою 20%, незалежно від їхньої вартості.
Єдиний виняток – товари вартістю до 45 євро, які фізична особа із-за кордону відправляє іншій фізичній особі в Україні. До того ж такі товари відправник має надсилати одержувачеві без будь-якої оплати, вони мають бути призначеними для особистого чи сімейного використання одержувача, а їхні характеристики та кількість не повинні вказувати на те, що їх ввозять з будь-якою комерційною метою. Як визначатимуть наявність або відсутність такої «комерційної мети» митні органи, в законопроєкті не уточнено.
Проте деякі товари заборонять пересилати без сплати податків навіть у посилках між фізичними особами вартістю до 45 євро, це:
- підакцизні товари;
- парфуми в обсязі понад 50 мілілітрів або туалетну воду в обсязі більш ніж 0,25 літра;
- каву в обсязі понад 500 мілілітрів або кавові екстракти й есенції в обсязі більш ніж 200 грамів;
- чай в обсязі понад 100 грамів або чайні екстракти та есенції в обсязі більш ніж 40 грамів.
Тобто, якщо обсяг цих товарів перевищуватиме встановлений ліміт, навіть із приватної посилки вартістю до 45 євро, отримувачеві доведеться сплатити 20% ПДВ. 

 

ДУМКА ЕКОНОМІСТА


Україна щорічно втрачає через схеми та корупцію на митниці до 170 млрд грн, отож подолання корупції та ліквідація схем могли б стати великим джерелом коштів для бюджету замість податку на посилки. На це у своєму блозі пише економічний експерт Олег Пендзин.
«Втрати на митниці оцінюють у суми 120–170 млрд грн. Можливо, закриття цих шпарин дасть бюджету більше, ніж визискування копійчаних податків з копійчаних товарів чи посилок? До речі, бюджетного ефекту автори ідеї досі чітко не порахували, а особливо з урахуванням витрат на модернізацію митниці, розширення її штату та посилення антикорупційного контролю», – пише економіст. Джерело: УНІАН.

 

ПОБОРИ З ВІЙСЬКОВИХ


Працівники ДБР повідомили про підозру командирові групи матеріального забезпечення 110-ї окремої механізованої бригади, який у змові із заступником командира бригади організував побори з підлеглих військовослужбовців. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресцентр ДБР. 
Як зазначають, із січня 2024 року підозрювані розробили схему, за якою військовослужбовці, які не бажали проходити службу, могли «відкупитися» за половину своєї зарплати. Вони не з’являлися на службу, а деяким навіть оформлювали бойові виплати.
За попередньою інформацією, збитки від цієї схеми становили понад 3 млн грн.
У схемі брали участь понад 50 військовослужбовців, які ухилялися від виконання обов’язків у такий спосіб. Усі вони отримають правову оцінку своїх дій.
Командира групи матеріального забезпечення підозрюють у перевищенні службових повноважень в умовах воєнного стану (ч. 5 ст. 426-1 КК України). Санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі. Джерело: https://censor.net. 

 

СПРАВА ГНЕЗДІЛОВА


Військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергія Гнезділова, який у вересні 2024 року публічно самовільно залишив частину, суд звільнив від кримінальної відповідальності. Про це пише «Радіо Свобода», інформує «Цензор.НЕТ». За три дні він має повернутися на службу і буде оператором БПЛА.
Нагадаємо, 21 вересня 2024 року військовий написав у фейсбуці, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.
«Відсутність чітких термінів служби сприяє “чорній демобілізації”: одруження з пенсіонерами з інвалідністю колись були мемом, а зараз – дуже поширене явище, розлучаються з дружинами, щоб оформити одноосібне опікунство над дитиною, розлучають своїх батьків, щоб оформити догляд за матір’ю чи за батьком, ідуть у СЗЧ. В історії є багато чого повчитись, але, на жаль, ми не вчимо уроків історії.
Влада й досі не здатна на серйозний діалог із суспільством та нетолерантність до невиконання громадянського обов’язку широкої верстви громадян. Замість доктрини “воювати – обовʼязок кожного громадянина” держава пропонує безстроково призначати захисниками тих, кого змогли відловити на вулицях», – пояснив він. 


ВИРІШИЛИ МОБІЛІЗУВАТИ


Співробітники Печерського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки намагаються мобілізувати керівника компанії "Око камера", що виробляє тепловізори для дронів на фронт. Чоловіка фактично незаконно утримують. Як передає Цензор.НЕТ, про це повідомили "ЕП" в компанії.
За їхніми словами, працівник "Око камера" прийшов до Печерського ТЦК, щоб оновити свої дані та стати на військовий облік для подальшого проходження процедури бронювання.
Однак під час постановки на облік співробітники Печерського ТЦК вирішили його мобілізувати.
"Зараз наш колега перебуває у розподільчому центрі на ДВРЗ. Він нічого не підписував, не було ані мобілізаційного листа, ані наказу. Його фактично утримують незаконно", – повідомляють у компанії. Джерело: https://censor.net

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter