Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Огляд новин тижня, що минув: 01.01. - 07.01

Влада

Назар КОЛОДІЙ
07 січня 16:43
18
Джерело: Газета "Життя. Історії"

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ ЗА 5 ХВИЛИН

Огляд новин тижня, що минув: 01.01. - 07.01
Новини тижня за 5 хвилин

 

НОВИНИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 01 СІЧНЯ - 07 СІЧНЯ, 2025

 

ВАЖКЕ ЗАПИТАННЯ


Наразі Президент України Володимир Зеленський не знає, чи висуватиме свою кандидатуру на президентських виборах, які відбудуться після закінчення війни. Про це він заявив в інтерв’ю Лексу Фрідману, інформує «Цензор.НЕТ».
За словами глави держави, це залежатиме від того, як саме закінчиться війна в Україні. «Я не знаю, насправді. Це дуже важке запитання. Це залежить від того, як завершиться ця війна. Це залежить від того, що люди хочуть. Звичайно, це залежить насамперед від людей і моєї сім'ї», – заявив В. Зеленський. Джерело: https://censor.net/. 

 

ДУМКИ УКРАЇНЦІВ


Майже 9% українців серед тих, кого опитали соціологи, кажуть, що їм доволі часто не вистачає грошей навіть на їжу. Про це йдеться в опитування ВГО «Передові Правові Ініціативи», яке проводили 19–24 грудня 2024 року. Соціологи запропонували понад 5 тис. учасників дослідження обрати варіант відповіді, що найточніше відповідає матеріальному становищу їхньої сім’ї. 
Більшість, а саме 41,85%, обрала варіант «Вистачає на їжу, а з побутовими витратами вже складно». Більше ніж 37% відповіли, що «Вистачає грошей на продукти, побутові витрати та одяг, але щось дорожче придбати складно». 9,26% респондентів зазначили, що «Окрім повсякденних витрат, ми можемо дозволити собі щомісячну покупку побутової техніки». Грошей цілком достатньо, щоб ні в чому собі не відмовляти, вистачає 2,88% опитаних. Джерело: https://sud.ua/.

 

ЗАРПЛАТИ ЧИНОВНИКІВ


Середня зарплата працівників державних органів влади центрального рівня в листопаді 2024 року зросла до 61,95 тис. грн, порівняно з 57,5 тис. грн у жовтні. Водночас іще в січні середня зарплата чиновників становила 38,6 тис. грн. Середній посадовий оклад становить 22,6 тис. грн.
Про це свідчать дані Мінфіну, отримані від державних органів влади за листопад 2024 року.
Найвищі зарплати – в Антимонопольному комітеті України. У середньому його працівники отримують 118,7 тис. грн.
На другому місці – Міністерство юстиції. Там середня заробітна плата становить 100,5 тис. грн. Трійцю лідерів замикає Центральна виборча комісія, де в середньому платять 97,2 тис. грн. Джерело: https://biz.censor.net.

 

БОРОТЬБА ТРИВАЄ…


Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжуватиме боротьбу проти тих, хто захоче наживатися на війні. Про це глава держави сказав у подкасті з Лексом Фрідманом, цей подкаст опублікував Офіс Президента, повідомляє «Цензор.НЕТ». Відповідаючи на запитання, В. Зеленський зауважив, що Україна переважно отримувала не гроші, а зброю. «Там, де ми бачили ризики, били по руках усіх. І йдеться не тільки про Україну. На всьому шляху є ті чи інші люди чи компанії, які хочуть заробити на війні. Але ми не заробляли, і якщо ми знаходили когось, били їх по руках, і будемо це робити», – сказав очільник держави. Джерело: https://censor.net/. 


СУЧАСНА МОВА


Слово «бусифікація» визнано словом 2024 року за версією Словника сучасної української мови та сленгу «Мислово». Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на сайт проєкту.
«Неологізм, який позначає примусову мобілізацію за прискореною процедурою, перебував у центрі суспільної уваги року, що минув. Термін вказує на проблеми з мобілізацією, коли кількісні показники переважають над якісними, а права людини (подекуди разом зі здоровим глуздом) відходять на другий план.
Слово утворене від кореня ‟бусˮ у значенні ‟мікроавтобусˮ та суфіксоїда ‟-іфікаціяˮ, який вказує на дію, перетворення (від лат. facio – роблю) за тим самим принципом, що і ‟русифікаціяˮ або ‟верифікаціяˮ», – пояснили там. 

 

ТАРИФИ НА ГАЗ…


Тариф на газ для населення залишається незмінним на весь опалювальний сезон (до 30 квітня). Рішення НКРЕКП про затвердження нових тарифів на транспортування газу не торкнеться побутових споживачів. «Заспокоюємо наших клієнтів: тариф на газ залишається незмінним – 7,96 грн за кубометр до 30 квітня 2025 року включно. Жодних змін цін на газ для побутових споживачів не передбачено», – йдеться в повідомленні «Нафтогазу». Джерело: УНІАН.

 

ЧАСНИК ПОДОРОЖЧАВ


Із середини грудня 2024 року ціни на часник в українських магазинах перетнули позначку 200 грн за кілограм. У гривнях це абсолютний рекорд. Навіть під час пандемії цей овоч коштував дешевше, адже до повномасштабного вторгнення рф його ще вирощували на великих полях.
Про це повідомляють аналітики проєкту EastFruit.
Зазначають, що в Україні задовольняти великий попит на часник майже нічим – важко знайти навіть декілька товарних партій, а імпорт якісного часнику надто дорогий. Джерело: https://biz.censor.net.

 

ВИГОТОВЛЕННЯ ПАСПОРТІВ


У ЦНАПі буде доступна нова послуга – оформлення закордонного та паспорта громадянина одночасно. «Реалізація зазначеного надасть громадянам ширші можливості вибору установи для оформлення відповідних документів», – зазначили в МВС. 
Вартість бланка закордонного паспорта зросте з 606 грн до 690 грн, вартість бланка ID-картки – з 378 грн до 432 грн. Джерело: https://censor.net.

 

ВИХІД НА ПЕНСІЮ


Із 1 січня 2025 року в Україні зросла тривалість страхового стажу, потрібного для виходу на пенсію за віком. Про це пише Укрінформ.
Віднині, щоб вийти на пенсію в 60 років, треба мати щонайменше 32 роки страхового стажу для чоловіків і жінок.
Якщо особа після досягнення 60-річчя не має достатнього страхового стажу, то має право вийти на пенсію лише у 63 роки, але за наявності стажу від 22 до 31 року.
Водночас за стажу від 15 до 21 років пенсійні виплати призначать у 65 років, а якщо стаж менший, ніж 15 років, то людина замість пенсії отримає державну соціальну допомогу в тому самому віці. Джерело: https://biz.censor.net.

 

ЯК КРАДУТЬ КОШТИ?


У прифронтовому Покровську виділили 29,3 млн грн на теплопостачання, якого немає, 34 млн грн на благоустрій та 50 млн грн на зарплати чиновникам. Про це пишуть ЗМІ з посиланням на бюджет, який затвердила Покровська МВА.
Місто Покровськ на Донеччині, яке стало однією з ключових точок на лінії фронту, затвердило бюджет на 2025 рік. За даними Покровської військової адміністрації, 70% житлової забудови було пошкоджено або зруйновано; 80% соціальних об’єктів виведено з ладу; 95% промислових об’єктів фактично перестали існувати; у місті повністю відсутнє електро-, газо-, тепло- та водопостачання.
На тлі таких умов ситуація в місті продовжує погіршуватися, оскільки збройні сили рф перебувають лише за два-три кілометри від міста. Через регулярні обстріли Покровськ перетворився на місто-привид, де залишаються тільки ті, хто не зміг евакуюватися. Джерело: https://varta1.com.ua/.


ВІДТЕРМІНУВАННЯ ВІД ПРИЗОВУ


Президент Володимир Зеленський підписав закон про відтермінування і демобілізацію для родичів загиблих або зниклих безвісти на війні. Про це йдеться в картці відповідного документа №12104 на сайті Верховної Ради, повідомляє «Цензор.НЕТ».
У законі уточнено підстави для надання відтермінування від призову на військову службу під час мобілізації тим, близькі родичі  яких загинули чи зникли безвісти під час участі в бойових діях.
Родичами закон визначає чоловіка або дружину, дітей, батьків, а також рідних (зокрема неповнорідних) братів і сестер. Джерело: https://censor.net. 

 

АТАКА НА СТОЛИЦЮ


Новорічної ночі під час ворожої дронової атаки на столицю шахеди змогли обійти ППО та майже влучили в Офіс Президента. Про це у фейсбуці повідомила нардепка від «Слуги народу» Мар’яна Безугла, інформує «Цензор.НЕТ».
«Ні, не ракети, шахеди обійшли ППО і влучили майже в Офіс Президента України. Це наслідок системних, задавнених проблем із військовим управлінням у ЗСУ: коли людей із мобільних вогневих груп перенаправили в піхоту, кількість груп зменшили, а ешелонованої системи ППО в Києві досі не побудували (!), вже не кажучи про інші міста. Доходить до абсурдних ситуацій в Україні, коли ті ж “Петріоти” ставлять у протилежний бік. Досі. Не переміщають. Досі», – запевняє М. Безугла. Джерело: https://censor.net. 

 

БРАКОВАНІ МІНИ...


Мінстратегпром далі постачає браковані міни на фронт. Мінометники 151-ї, 155-ї, 59-ї бригад ЗСУ отримують тисячі неякісних мін. Про це повідомляє головний редактор «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов.
«Міністр стратегічної промисловості Герман Сметанін заявив, ніби його підприємства випустили лише партію бракованих мінометних мін, але партію замінили і все владнали. Це нахабна брехня. Мінометники 151-ї, 155-ї, 59-ї бригад масово отримують тисячі бракованих мін Мінстатегпрому, ніхто цих мін не забирає та не міняє, далі женуть брак.
Пан Сметанін бреше, щоб прикрити свою корупцію та безпорадність, ціна якої – не гроші, а кров українських воїнів. Ні Сметанін, ні керівництво Мінстратегпрому на фронті не бувають, вони бояться дивитися в очі захисникам України, яким вони постачають мотлох», – написав журналіст у фейсбуці. На підтвердження своїх слів Ю. Бутусов виклав відео від мінометників 151-ї бригади ЗСУ. Джерело: https://censor.net.


МОБІЛІЗАЦІЯ ТРИВАЄ


Упродовж 2024 року Україна змогла мобілізувати до війська приблизно 200 тис. новобранців.
Про це Washington Post заявили неназвані українські та західні посадовці, інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Громадське».
Водночас видання стверджує, що українські військові критикують уряд за «повільну та неузгоджену мобілізаційну кампанію». За словами військовослужбовців, імен яких журналісти не називають, Україна почала призов занадто пізно, коли підрозділи вже були «суттєво неукомплектовані після місяців без замін».
Вони також стверджують, що стало більше дезертирів, тому що «люди більше не йдуть воювати добровільно, а їх змушують». Окрім того, мовляв, втрати українців на оборонних позиціях нібито були більшими, ніж у наступі. Джерело: https://censor.net. 

 

ДОВІДКА ОБОВ’ЯЗКОВА


Кабінет Міністрів України вніс зміни до правил перетину державного кордону для чоловіків віком від 18 до 25 років під час воєнного стану. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на представника Кабміну у Верховній Раді Тараса Мельничука в телеграм-каналі. 
Зазначають, що відповідне рішення ухвалено на засіданні уряду у вівторок, 31 грудня 2024 року.
Кабінет Міністрів вніс зміни до правил перетину державного кордону для громадян України.
«Передбачено, що в разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних силах або в розвідувальному органі Міноборони, укладеним на умовах, передбачених абзацом четвертим частини третьої статті 23 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”, та які до укладення такого контракту не проходили військової служби (крім базової військової служби), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності довідки, яку видали командир військової частини (керівник районного (об’єднаного районного), міського (районного в містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівник відповідного підрозділу розвідувального органу Міністерства оборони України за формою, затвердженою Міністерством оборони України, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту, а також військово-облікового документа». Джерело: https://censor.net. 


РОЗПОВІДЬ ЗАЛУЖНОГО


25 років тому Посол України у Великій Британії Валерій Залужний уже був «сповіщений» про те, що на нього чекає повномасштабна війна на посаді Головнокомандувача Збройних сил України. У своїй книзі «Моя війна» він описав зустріч із ворожкою в плацкарті, на шляху з Одеси до Житомира.
«Я побачила війну. Страшну. У нас, тут. А ти там головний», – описав В. Залужний її слова, інформує Telegraf.
Колишній Головнокомандувач ЗСУ також заявив, що згадав про цей епізод тільки наприкінці лютого 2022 року й усвідомив, що попереду на Україну чекає «важка війна на виживання». За його словами, вона має закінчитися перемогою нашої країни.
Ворожка, за його словами, «почула» крики, стогони, а також плач дітей. Вона розповіла В. Залужному, що його предки давно воювали і що він сам – воїн.
Джерело: УНІАН.

 

ЕКСТРАДИЦІЯ В УКРАЇНУ


Болгарія екстрадувала в Україну учасницю організованої групи, яку підозрюють у заволодінні коштами Укрзалізниці під час закупівлі силових трансформаторів у 2022–2024 роках.
Ідеться про керівницю товариства, яке незаконно перемогло в тендері на постачання АТ «Укрзалізниця» трансформаторів за штучно завищеними цінами, повідомляє пресслужба Національного антикорупційного бюро (НАБУ).
Наразі суд обрав жінці запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом застави у розмірі 9,9 млн грн.
НАБУ зазначає, що з моменту викриття оборудки у квітні 2024 року підозрювана перебувала в міжнародному розшуку. Восени 2024 року її затримали в Болгарії та передали Україні. Джерело: https://biz.censor.net.

 

МАРОДЕРИ У ДНІПРІ


У морзі міста Дніпра в загиблих військових викрадали SIM-картки та мобільні телефони і, отримавши доступ до їхнього онлайн-банкінгу, зняли понад 1,5 млн грн. Про це повідомила Дніпропетровська обласна прокуратура.
Розслідування з’ясувало, що обвинувачені, залучивши працівника бюро судово-медичної експертизи, на території моргу викрадали SIM-картки та мобільні телефони загиблих українських військових.
Зазначають, що серед учасників організованої групи був ІТ-шник, який змінював паролі й отримував повний доступ до онлайн-банкінгу полеглих воїнів. Джерело: УНІАН.

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter