Напишіть свій мейл, щоб створити акаунт

Використайте вісім малих або великих літер і додайте будь-який один символ

Передплатити

Стислий підсумок тижня, що минув: 22.02 - 29.04

Влада

29 квітня 15:50
31
Джерело:

Підсумки тижня за 5 хвилин

Стислий підсумок тижня, що минув: 22.02 - 29.04
Підсумки тижня в Україні

 

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 22.02 – 29.04 

 

ПРОПОЗИЦІЯ ЄВРОПИ

 

Українські та європейські пропозиції миру. На відміну від американських пропозицій, український і європейський документ не містить згадок про визнання де-юре чи де-факто російського суверенітету над окупованими територіями України.
Рамкові домовленості між росією та Україною:

 

Припинення вогню

Взяти на себе зобов’язання щодо повного та безумовного припинення вогню в небі, на суші та на морі.
Обидві сторони негайно розпочинають переговори щодо технічної імплементації за участі США та європейських країн. Це відбувається паралельно з підготуванням порядку денного і модальностей для укладення повноцінної мирної угоди.
Моніторинг режиму припинення вогню на чолі зі США та за підтримки третіх країн.
Росія повинна, безумовно, повернути всіх депортованих і незаконно переміщених українських дітей. Обмін усіх військовополонених (принцип «всіх на всіх»). Росія повинна звільнити всіх цивільних в’язнів.

 

Гарантії безпеки для України

Україна отримує надійні гарантії безпеки, зокрема від США (угода, схожа до статті 5), хоча у членів Альянсу немає консенсусу щодо членства в НАТО.
Жодних обмежень для українських Збройних сил.
Державами-гарантами буде спеціальна група європейських країн та охочих неєвропейських країн. Жодних обмежень на присутність, озброєння й операції дружніх іноземних сил на території України.
Україна прагне вступу до ЄС.

 

Територія

Територіальні питання обговорюватимуть і залагоджуватимуть після повного й безумовного припинення вогню.
Територіальні переговори розпочинаються на основі лінії контролю.
Україна відновлює контроль над Запорізькою атомною електростанцією за участю США, а також над Каховською греблею.
Україна отримує безперешкодний прохід Дніпром та контроль над Кінбурнською косою.

 

Економіка

США та Україна реалізують угоду про економічну співпрацю / видобуток корисних копалин.
Україна буде повністю відновлена та отримає фінансову компенсацію, зокрема коштом російських суверенних активів, які залишатимуться замороженими доти, доки росія не компенсує збитків, завданих Україні.
Санкції США, запроваджені проти росії з 2014 року, можуть бути поступово пом’якшені після досягнення стійкого миру і можуть бути поновлені в разі порушення мирної угоди.


ПРОПОЗИЦІЯ США

Припинення вогню за американською угодою передбачає:

Загальне припинення вогню.
Обидві сторони негайно розпочинають переговори щодо технічної реалізації (після припинення вогню).

Щодо гарантій безпеки для України йдеться про такі пункти:

Україна отримує надійні гарантії безпеки.
Гарантами безпеки буде спеціально створена група європейських країн разом із зацікавленими неєвропейськими державами.
Україна не прагнутиме вступити до НАТО.
Україна може прагнути членства в ЄС.

 

Питання територій США пропонують врегулювати так:

США юридично визнають контроль росії над Кримом.
США надають фактичне визнання контролю росії над Луганською областю.
США надають фактичне визнання контролю росії над частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей.
Україна повертає собі території в Харківській області.
Україна повертає контроль над Запорізькою атомною електростанцією через управління і адміністрування США, з розподілом електроенергії між Україною та рф, а також над Каховською дамбою.
Україна отримує «безперешкодний прохід річкою Дніпро та контроль над Кінбурнською косою».

 

Також пропозиція Штатів має пункти щодо економічної співпраці:

Сполучені Штати та Україна укладуть угоду про економічну співпрацю і видобуток корисних копалин.
Для України передбачено повну відбудову та фінансову компенсацію.
Санкції проти росії, які на неї накладали «через цей конфлікт» з 2014 року, знімуть.
США та росія розвиватимуть економічну співпрацю в енергетичному та інших промислових секторах. Джерело: https://censor.net. 

 

ДУМКА ДЖОНСОНА

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон піддав критиці «мирний план» Президента США Дональда Трампа після ракетного удару росії по Києву. Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на Інтерфакс-Україна.
«Путін без розбору вбиває дедалі більше українських цивільних, вбивши і поранивши 100 осіб у Києві, поміж них – дітей. І яка ж його винагорода згідно з останніми мирними пропозиціями?
Право утримувати суверенну українську територію, яку він захопив у насильницький спосіб і всупереч міжнародному праву.
Право контролювати долю України, заборонивши їй членство в НАТО.
Зняття санкцій з росії
Економічне партнерство з Америкою.
Змога відновити свої Збройні сили для наступного нападу за декілька років», – написав Б. Джонсон.
Він зазначив, що, згідно із запропонованим «мирним планом», Україна не отримає нічого, що може зупинити майбутнє російське вторгнення.
«Щодо України – що вона отримає після трьох років героїчного опору проти жорстокого і неспровокованого вторгнення? Яка винагорода для українців за жахливі жертви, на які вони пішли заради, як їм нескінченно повторюють, свободи і демократії в усьому світі? Крім права ділитися своїми природними ресурсами зі Сполученими Штатами, українці не отримують нічого. Що є в цій угоді, що може реально зупинити третє російське вторгнення? Нічого», – зауважив експрем’єр Британії. Джерело: https://censor.net.


ПЛАНИ ЗМІНИЛИСЬ

Велика Британія може відмовитись від планів відправити сухопутні війська на захист України, оскільки ризики вважає «занадто високими». Як інформує «Цензор.НЕТ», про це пише The Times.
Зазначають, що зміна планів означатиме, що Британія і Європа не відправлятимуть сухопутних сил, які б охороняли ключові міста, порти й атомні електростанції задля забезпечення миру в Україні. Натомість британських та французьких військових інструкторів направлять у західну частину України, розповіли джерела. 


ПРО МИРНУ УГОДУ…


Депутат Бундестагу від опозиційної партії «ХДС» Родеріх Кізеветтер різко розкритикував «мирну угоду» про припинення війни росії проти України, яку запропонував Президент США Дональд Трамп. Як інформує «Цензор.НЕТ», заяву Р. Кізеветтера наводить Tagesschau.
Німецький депутат коментував односторінковий документ, який, за даними ЗМІ, адміністрація Д. Трампа подала як «остаточну пропозицію» щодо мирного врегулювання.
Серед іншого, США готові визнати контроль росії над українським Кримом та послабити санкції проти москви. Кізеветтер назвав цю пропозицію «актом капітуляції».

 

ТРАМП ВІДПОВІВ…


Американський Президент Дональд Трамп вважає, що припинення війни та відмова від захоплення всієї території України – це «велика поступка» від росії. Про це інформує «Цензор.НЕТ».
Він відповів на запитання журналіста, чи досі згодний із тим, що Україна має віддати частину території, щоб досягти миру. Лідер США відповів на запитання про те, які поступки запропонувала росія, щоб наблизитися до точки, де можна досягти миру.
На це Д. Трамп відповів: «Поступка росії в тому, що вона зупиняє війну і не захоплює всю Україну». 


ВИМОГИ США


Віцепрезидент США Джей Ді Венс сказав, що Штати зробили «дуже чітку пропозицію» росії та Україні, тому «настав час для них або сказати так, або для Сполучених Штатів відійти від цього процесу». Як інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Bloomberg, про це Джей Ді Венс заявив під час візиту до Індії.
За його словами, і Україна, і росія повинні будуть відмовитися від деяких територій, які кожна зі сторін зараз контролює. «Потрібні будуть певні територіальні обміни», – сказав Д. Венс.
Віцепрезидент США вважає, що обидві сторони повинні «покласти зброю, заморозити це і продовжити справжнє будівництво кращої росії та кращої України». 


ДУМКА ОГЛЯДАЧА


Ймовірна мирна угода між США, Україною та росією може тимчасово зупинити війну, однак за відсутності надійних гарантій безпеки стане лише черговим етапом у стратегії кремля щодо захоплення України.
Як інформує «Цензор.НЕТ», про це у своїй колонці для Politico пише оглядач Джеймі Деттмер.
На його думку, угода є «потворною» та передбачуваною: вона не гарантує довгострокової безпеки, не передбачає належної відповідальності москви за воєнні злочини та фактично узаконює територіальні втрати України. Джерело: https://censor.net/ua/n3549393.


УПЕРЕДЖЕНІСТЬ ПОЗИЦІЇ


Останні заяви Президента США Дональда Трампа демонструють його проросійську позицію в питанні врегулювання війни в Україні та знищують усі сподівання на те, що США є неупередженим посередником у досягненні миру. Про це пише CNN, аналізуючи останні заяви Д. Трампа, інформує «Цензор.НЕТ».
«Незбалансований характер миротворчих зусиль США можна побачити в навмисно невизначеній мові Д. Трампа про конфлікт і в дивних, навіть химерних способах, якими він говорить про війну», – зазначає видання. 


КРИМ – ЦЕ УКРАЇНА!


Європейська комісія підтвердила, що позиція Євросоюзу щодо підтримання територіальної цілісності та суверенітету України залишається незмінною: Крим – це Україна. Про це заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє, інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Інтерфакс-Україна. 

 

ПОЗИЦІЯ ФРАНЦІЇ


Будь-яка мирна угода про припинення війни росії проти України повинна враховувати територіальну цілісність України. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на «Радіо Свобода».
«Територіальна цілісність України та європейські прагнення є дуже суворими вимогами для європейців», – заявили в офісі Президента Еммануеля Макрона, коментуючи позицію Європейського Союзу, головування в якому нині здійснює Франція. 


РІШЕННЯ ТРАМПА


Адміністрація Дональда Трампа вирішила розформувати групу, яка розслідувала воєнні злочини рф в Україні. Про це пише The Washington Post, зазначає «Цензор.НЕТ».
Тож Білий дім скоротив роботу групи Міністерства юстиції з розслідування воєнних злочинів рф та скасував програму арешту активів російських олігархів, які потрапили під санкції.
Двоє співрозмовників видання сказали, що у Д. Трампа також скоротили посаду координатора групи збору розвідданих про звірства рф в Україні. Посаду створив Конгрес США на двопартійній основі. 


ПІДПИСАВ КОНТРАКТ


У Центральному розвідувальному управлінні США підтвердили загибель на війні в Україні Майкла Глосса – сина заступниці директора ЦРУ з цифрових інновацій. Раніше ЗМІ писали, що він підписав контракт з російською армією. Про це пише NBC News із посиланням на речника ЦРУ, повідомляє «Цензор.НЕТ». Джерело: https://censor.net. 


ОПИТУВАННЯ В США


Більшість громадян США вважає Дональда Трампа небезпечним диктатором, влада якого становить значну загрозу для демократії. Про це йдеться в результатах опитування, інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Axios. 
За даними дослідження, 52% американців погодилися із твердженням, що владу Д. Трампа слід обмежити, перш ніж вона призведе до руйнування американської демократії. Лише 40% респондентів загалом висловили позитивне ставлення до Президента. Опитування проводили з 28 лютого по 20 березня серед 5025 дорослих американців, похибка вибірки становить ±1,69%.  

 

КАНАДУ ПРИЄДНАЮТЬ?


У день парламентських виборів у Канаді Президент США Дональд Трамп знову заявив, що «кордон між країнами є штучним» і що канадці повинні приєднатися до Сполучених Штатів та стати новим штатом. Про це він написав у своїй соцмережі Truth Social, інформує «Цензор.НЕТ».
Тож американський Президент «побажав успіху» канадцям обрати «людину, в якої буде сила й мудрість знизити податки удвічі, безкоштовно збільшити військову могутність до найвищого рівня у світі, учетверо збільшити (...) компанії з нульовими тарифами чи податками». 

 

ВИЇЗД ДОЗВОЛИЛИ


Прокурори САП у межах провадження НАБУ за обвинуваченням ексголови Нафтогазу Андрія Коболєва в отриманні незаконної премії (в розмірі понад 229 млн грн) більше не клопочуть перед ВАКС про заборону йому залишати межі України.
Про це йдеться в Ухвалі суду від 18 квітня, інформує «Комерсант український», зазначає «Цензор.НЕТ».
Ще на початку квітня стало відомо, що ВАКС дозволив А. Коболєву виїжджати за межі України. Тоді клопотання прокурорів САП суд задовольнив частково. Зокрема, поклав на А. Коболєва обов’язки повідомляти суд про зміну місця проживання й утримуватись від спілкування зі свідками. Клопотання САП у частині «здати всі закордонні паспорти» ВАКС тоді не задовольнив. 


НАСІРОВ ЗА ҐРАТАМИ


Вищий антикорупційний суд узяв під варту ексголову Державної фіскальної служби України Романа Насірова та збільшив для нього розмір застави із 27 до 40 млн грн.
Про це повідомляє «Цензор.НЕТ» із посиланням на Інтерфакс-Україна.
Колегія суддів частково задовольнила клопотання прокурора САП про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі 75 млн грн. 
 

ДЕПУТАТ ВІДПОЧИВАЄ…


Народний депутат від групи «Довіра» Сергій Шахов, якого від березня 2023 року розшукує Національне антикорупційне бюро у справі про недекларування майна на 88 млн грн, понад два роки мешкає в елітних апартаментах у Дубаї.
Це з’ясували журналісти проєкту «Схеми» («Радіо Свобода»), інформує «Цензор.НЕТ».
Журналісти ідентифікували місце перебування С. Шахова, проаналізувавши фото та відео із соцмереж його старшої дочки й зіставивши інтер’єри з увімкнень депутата до онлайн-засідань комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, членом якого він є.
За допомогою доступу до дубайського витоку даних про власників нерухомості, отриманого у співпраці з OCCRP, журналісти з’ясували, що загальна вартість оренди апартаментів за цей період може сягати 300 тис. дол. Джерело: https://censor.net. 

 

 

Читайте усі приховані історії з життя за 1 грн
Газета "Життя" онлайн
Ви вже є предплатником?

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter